Novinky

Francouzské avantgardně-jazzové duo LOUP se představí v brněnském Boru

LOUP (FR)

Tohle duo z francouzského Lyonu představuje protnutí světa jazzu a elektroniky. Bicí a saxofon se provrtávají nulami a jedničkami, syrová akustika se tu prohání elektronickými modulátory. Clement Eduard a Sheik Anorak jsou kamarádi do zvukového lijáku, který je výsledkem improvizace nahrubo komponovaného materiálu. Jejich natlakovaný free jazz se jim při živém hraní mění pod rukama a prolíná se s vlastním roztříštěným odrazem - zvukovými škrábanci, glitchi a poryvy hluku. Free jazzový základ evokující tvorbu The Thing nebo starších Zu se tak postupnou deformací dostává skoro až někam k vrstevnatému z(e)fe(k)tovanému hybridu Supersilent v jejich nejhlučnějším období.

Členové LOUP, Clement Eduard (saxofon a elektronika) a Sheik Anorak (bicí a elektronika) pocházejí z různých scén, ale oba odjakživa hledají cestu, jak se oprostit od schémat jazzu, noisu, nebo kytarové hudby. Clement, který vystudoval jazz na konzervatoři, působí v  dalších skupinách, které stojí za pozornost - IRèNE, Lunatic Toys nebo AM-PM. Sheik se vedle mnoha dalších projektů a kolaborací (Kandinsky, Neige Morte, Immortel, Anorak/Walter/Rechtern trio, Kanine) věnuje svému labelu Gaffer Records. Tohle vydavatelství se zaměřuje na nekonvenční míchání jazzu, elektroniky, noisu či komorní hudby. Kromě norských Staer, které už AVA kolektiv letos v Brně představil, na Gaffer Rec. vydávají Jazkamer, Ahleuchatistas, MoHa!, Don Vito, Talibam!, Mats Gustafsson nebo Weasel Walter.

A právě na Gaffer Records nyní vychází druhá deska LOUP „The Opening“. O její release se již dříve postaral internetový free label Audition Records. Nahrávka je k volnému stažení a poslechu dostupná tady.

The Uncanny Valley (CZ)

The Uncanny Valley je improvizační projekt dvou zvukových průzkumníků působících v Brně. dj.noizcut (zakladatel internetového labelu Ground Floor Records a kolektivu Narcorpses) a Red Arc (reprezentující originální DIY elektro dílnu) se dali dohromady speciálně pro vystoupení s LOUP. Pro jejich společnou tvorbu je charakteristická ambientní zasněnost pokrytá nánosy zvukové špíny. Vintážový lo-fi zvuk tohoto dua je přitom sešněrován abstraktním beatem a gramofonovými vylomeninami. Hudba na pokraji bdění a snění imaginárních světů, kde se kouří z pozounů, a kde zvuk kytary dělá jizvy na těle.

00001101 (CZ)

Nekytarová hudba hraná na kytary. Tihle brněnští bójs staví své improvizace na kytarovém vazbení, jeho smyčkování, dlouhých tónech a hlukových poryvech. Navzdory svému názvu jsou Nuly a jedničky věrni analogovém přístupu. Tady jde o struny, krabičky a masivní zvukovou stěnu tunelu, na jehož konec jen těžko dohlédnete.

A jako vždy, celý večírek pohřbí AVA djs. 

last.fm event, facebook event.