Novinky

Respect festival s vůní exotiky startuje již zítra

Mezi největší hvězdy festivalu bude patřit flamencový génius Duquende, dlouholetý zpěvák kytarového velikána Paca de Lucii, který přes své hluboké sepětí s tradicí má v repertoáru i Leonarda Cohena. Festivalu se zúčastní také jedna z nejstarších žijících legend africké hudby Mulatu Astatke, přezdívaný otec etiojazzu. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Broken Flowers. Velmi energický koncert slibují členové skupiny Jagwa Music z Tanzánie, kteří předvedou vlastní odnož afro punku a trance rapu, s níž triumfovali na dánském megafestivalu Roskilde.

Na festivalu vystoupí také superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett Karandila Jr. Dalšími účinkujícími bude skupina Arifa (all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Holandsku), Roland Tchakounte („kamerunský John Lee Hooker“ hrající blues ze subsaharské Afriky), Conjunto Angola 70's (zlatá éra africké psychedelie) či projekt Soul Motion bosenské zpěvačky Nataši Mirković a Nenada Vasilice, kteří hrají staré jugoslávské hity od legendární skupiny Gorana Bregoviće Bjelo Dugme, které posouvají do bluesové roviny. Na festivalu vystoupí také ansámbl Terah Taali z indického Rajasthanu, jež tvoří ženy v pestrých krojích ověšené zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají. Českou republiku bude na festivalu zastupovat šestičlenná exemplárně syrová romská sestava z pražských ghett Romano Trajo.

Na festivalové afterparty, která proběhne 16. června od 23.00 v Café NONA na Nové scéně Národního Divadla se pak představí projekt Awsome Tapes From Africa neboli brooklynský etnomuzikolog Brian Shimkovitz, který na svých cestách Afrikou nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek.

Časy vystoupení jednotlivých souborů najdete na oficiálních webových stránkách festivalu.

Součástí Respect festivalu bude také prezentace mezinárodního umělecko-ekologického projektu Ahoj!. Jeho nejviditelnější částí bude plachetnice vytvořená z pětiset plastových lahví a inspirovaná projektem Junk Raft kalifornských umělců 5Gyres, kteří s podobnou lodí v roce 2010 přepluli Tichý oceán. Plachetnice se bude v době konání Respect festivalu plavit po Vltavě od Muzea Kampa k festivalovému centru na ostrově Štvanice a odtud do pražské Zoo. Součástí projektu bude také zvuková instalace norské umělkyně Lisy Wulff v areálu Muzea Kampa a řada uměleckých objektů umístěných přímo na Štvanici, včetně pětimetrové sochy Rocking Horse od Barbary Benish.

Také v letošním roce bude festival rozšířen o speciální program pro nejmenší. Nejen děti si jistě užijí vystoupení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími, duhovými či kouřovými bublinami. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Děti do 15 let mají na festival vstup zdarma. Připraveno je i zvýhodněné rodinné vstupné.

Program open air festivalu počítá i s doplňkovým programem, prezentací mimoevropské kuchyně (etnocatering), vegetariánským občerstvením Góvinda, kavárnou, čajovnou, vinárnou, stánkem s grilováním masa. Nedílnou součástí open air festivalu bude také prezentace nevládních neziskových aktivit. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena sleva na vstupném o 100,- Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

Předprodej: Ticketpro; od 21. dubna jednodenní vstupenka 450,- Kč / dvoudenní vstupenka 550,- Kč
Zvýhodněné rodinné vstupné: Pár s dětmi do 15 let - 600,- Kč.
Cyklisté: sleva 100,- Kč.
Držitelé průkazů ISIC/ITIC/IYTC obdrží po jeho předložení slevu 50,- Kč z ceny vstupenky (nelze kombinovat s rodinným vstupným).

Děti do 15 let a vozíčkáři včetně jejich asistentů vstup zdarma.