Novinky

Respect festival 2012: Conjunto Angola 70s (Angola)

Superskupina těch nejlepších hráčů dnes už neexistujících angolských skupin, zaměřená na zlatou éru africké hudby, kterou Evropané objevují se čtyřicetiletým zpožděním. V 60. a 70. letech měla Afrika stejně dynamickou scénu jako anglosaské země za časů Beatles a Led Zeppelin - i když obsahem se podstatně lišila. Psychedelie se tu spojovala s magií voodoo i s africkým funkem, jehož průkopníkem byl legendární Fela Kuti. Zlatou éru africké hudby napájela euforie nově vzniklých států, které se právě oprostily z koloniální nadvlády, Afričané z venkova se hromadně stěhovali do měst za prací, vzkvétaly hudební kluby a stoupala poptávka po nových kapelách. Metropole Luanda či Kinshasa prožívaly podobnou kulturní expanzi jako Chicago v době vzniku chicagského blues anebo Kalifornie za psychedelické éry.

Samy Ben Redjeb, zakladatel Conjunto Angola, strávil léta pátráním v archivech, jeho vinylové i CD kompilace na značce Analog Africa se staly sběratelskými artikly. Souběžně pátral po zapomenutých veteránských muzikantech, podobně jako když Ry Cooder sestavoval na Kubě Buena Vista Social Club. Conjunto Angola 70 oživuje africkou tradici se stejnou elegancí, a navrch nabízí vydatnou porci černošských rytmů.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).