Novinky

Respect festival 2012: Roland Tchakounté (Kamerun, Francie)

Kamerunský John Lee Hooker" odhaluje dosud neznámou tvář afrického blues. O takzvaném pouštním blues, které hrají skupiny ze Sahary v čele s Tinariwen, se v posledních letech hodně psalo, ale méně se už ví o tom, že blues proniklo i do zemí jižně od Sahary. Kytarista Roland Tchakounté je původem z Kamerunu, jeho vzorem byli klasikové amerického blues. Zpívá v rodném jazyce Bamileke-Medumba, jehož starověké kořeny leží kdesi v Egyptě, svá první dvě alba natočil v kamerunské metropoli Douala, v současné době žije a natáčí ve Francii.

Na britském festivalu Womad vedl workshop pro bluesové kytaristy, se svým triem koncertoval na prestižní Chicago Blues Festivalu společně s americkým bluesmanem Buddy Guyem. Poslední album nazval Blues Menessen, přičemž druhá část názvu znamená v Rolandově mateřštině totéž co blues.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie), Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).