Novinky

Respect festival 2012: Nataša Mirković + Nenad Vasilić (Bosna, Srbsko)

Bosenská zpěvačka Nataša Mirković zpívá se srbskými dechovkami a natáčí evropskou klasiku, její projekt Soul Motion mapuje hudbu mimo Balkán dosud neznámou, a sice ranné hity Gorana Bregoviće z jeho rockových počátků se skupinou Bijelo Dugme. Posouvá je ale do bluesově soulové polohy, nepříliš odlišné od Nory Jones či Amy Winehouse, a maximálního účinku přitom dosahuje s doprovodem jediného nástroje, kontrabasu Nenada Vasiliće z Bosny. Oba žijí od rozpadu Jugoslávie v Rakousku.

Nataša Mirković pronikla před západní publikum v divadelní inscenaci Sud prachu inspirované jugoslávskou válkou, natočila kouzelné adaptace písní Franze Schuberta. Jejím posledním projektem je soundtrack režijního debutu americké filmové hvězdy Angeliny Jolie. Film V zemi krve i medu je milostným příběhem na pozadí bosenské války, k soundtracku přispěli též U2 i Luciano Pavarotti. Nenad Vasilić se úspěšně prosadil na evropské jazzové scéně jako sólový umělec i jako spoluhráč respektovaného pianisty Bojana Z.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie), Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).