Novinky

Respect festival 2012: Terah Taali (Indie)

Z pravlasti evropských Romů, indického Rajasthanu, kraje akrobatů i zaklínačů hadů pochází ansámbl Terah Taali. Skupinu tvoří ženy v pestrých krojích ověšené zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají. Tanečnice tak obracejí naruby v Evropě vžitou konvenci, že tanec doprovázejí hudebníci. V jejich případě je to přesně naopak, tanec, akrobacie i další pohyby včetně akrobacie jsou tedy prostředkem, hudba výsledkem.

Jejich rituální představení má hluboké kulturní kořeny, čerpající z odkazu indického humanistického filosofa a mystika Kabira. Tanec Terah Taal je spojen především s etnickou skupinou Kamada, specializovanou na zaklínání hadů a tance se šavlemi mezi zuby.

Rozmístění třinácti miniaturních činelů na těle tanečnice je přesně určeno: devět kousků na pravé noze, z nichž sedm je na lýtku, po jednom na nártu a palci, zbývající na rukou. Představení začíná volným tempem, které graduje do hypnoticky se vršících vln a kulminuje v transovní intenzitě.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).