Novinky

Respect festival 2012: Karandila Jr Brass Band (Bulharsko)

Balkánská dechovka nejmladší generace, superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett v nejlepší tradici rodinných, multigeneračních kapel. Ansámbl jejich strýců a otců, Karandila Brass Band, získal světové renomé jako jediná balkánská dechovka, která překonala žánrové hranice a vstřebala vliv neworleanských jazzových kapel.

Za jeho juniorskou odnoží je fascinující příběh: původně školní projekt koncipovaný jako záchrana mizející kultury se vymkl kontrole a jde vlastní cestou, výsledkem je koncentrovaná teenagerovské energie. Skupinu založil trumpetista Angel Tichaliev, když pro ve svém domě vyhradil jednu místnost jako zkušebnu pro mladé muzikanty ze Slivenu, „romského hlavního města“ Bulharska, která fungovala jako přípravka na konzervatoř. Mezi žáky převažovaly děti s ghetta s poněkud zavádějícím názvem Naděžda, Naděje, které bylo od totalitní éry pověstní vysokou zločinností, negramotností a chudobou.

Sestavu tvoří 17 dětí mezi 10 a 18 lety, které se hudbou učí sebevědomí i disciplíně, v repertoáru mají písně svých dědů, obohacené o jazzové harmonie. „Hudba je pro ně únikem z každodenní reality v ghettu, a též pomáhá udržet naživu tradici romských orchestrů," říká Tichaliev. Jeho skupina koncertovala na prestižních festivalech včetně maďarského Szigetu, natáčela ve vídeňském Ost Clubu, a jako další zastávku plánuje New York.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).