Novinky

Respect festival 2012: ARIFA (Nizozemsko, Turecko, Rumunsko, Iráq)

Skupin kombinující hudbu Východu i Západu jsou stovky, amsterdamská Arifa je unikát. Propojuje hudbu středního Východu s jazzovou improvizací a myšlenkově přitom navazuje na průkopníky typu Avishai Cohena či Ibrahima Maaloufa.

Album Beyond Babylon, Za hranicemi Babylonu, na němž se střídají výbuchy rytmické energie s komorními, spirituálními pasážemi, se stalo v Holandsku nahrávkou roku v kategorii world music. Vedoucí skupiny Mehmet Polat, hráč na orientální loutnu oud z Turecka, za sebou má studia turecké, indické i arabské hudby a podobně jako Iva Bittová spolupracoval se avantgardním dechovým ansámblem Nederlands Blazers Ensemble.

Sestava má mezinárodní obsazení, saxofonista Alex Simu je původem z Rumunska, Osama Abdulrasol z Iráku ovládá orientální citeru qanun, Sjahin During je turecko-holandského původu a hraje na turecké i africké perkuse.

Když se loni skupina představila mezinárodnímu publiku na veletrhu Womex, její koncert fascinoval muzikantskou svobodou i uměním každého z hráčů spíše poslouchat ostatní nežli prosazovat své ego.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).