Novinky

dEUS - Following Sea

Za úspěchem a dlouhodobě drženou laťkou stojí jediní dva přetrvávající - Tom Barman s klouzavým, příjemně mužským hlasem, a klávesista a houslista Klaas Janzoons. Za 20 let mají připsáno 6 alb, z toho právě předposlední Keep You Close (2011) vyvolalo po delší době rozruch a víru v novou múzu. Svůj fusion-rock natřeli dEUS na líbivo, aniž by to přestřelili s postprodukcí, a pomohli si příbuzností s trojspřežím  Radiohead-Coldplay-Elbow. Silné příběhy a až Albarnovský glanc v loňské nahrávce podpořili sadou užitečných přípon (dívčí hlasy suplující poryvy větru) ukázali sílu středního věku. Přiostřili, vynechali cajdáky typu Dissapointed in The Sun nebo Nothing Really Ends z předchozích desek, opřeli se do toho a zaslouženě vyhráli kategorii Best Belgium Act v rámci MTV Europe Music Awards.  

Na nové nahrávce se do toho už tak neopírají. Jak říká v tutorialu sám Barman, konotace spojené v názvu Following Sea jsou ctěny. Bude se vám chtít kymácet ve větru, pohlédnete na širé vody, za obzor, zamyslíte se... Jen není jisté, zda vás kvalita hudby vytrhne a donutí poslouchat. První dojem je vynikající - první francouzský song v dějinách kapely, Quatre Mains, vznikl absencí nápadu na anglický text. Když se Barmanovi nepodařilo poskládat slova a melodii anglicky, zkusil francoužštinu. Zabralo to. Už třetí track Hidden Wounds je ale dost nefunkční. A to přesto, že do něj Barman načetl článek, který přeletěl před vstupem do studia, a tím vtiskl skladbě epický, autentický časový znak. Girls Keep Drinking je živější, rocková diskuze ala Rolling Stones je narušována elektro-vsadkami a jak se Barman prozrazuje, vznikala díky blízkosti španělského temperamentu v době natáčení.

Na desku se ale vešly i méně inspirované motivy. Nothing nebo Crazy About You se budou vyjímat jedině v romantické zamilované komedii. Barman dobře ví, že jsou „poppy and sweet“, vyškrtli je proto z Keep You Close a návrat k nim nepřinesl žádný progres. Mnohem zajímavěji začíná The Soft Fall: tvrdě naskakující pulsy, příslušné groovy... Do minuty je z toho zase jen láska, láska, láska, rozpřažená náruč; nápěv "this is what the good life is".

V tracku The Give Up Gene ale znova procitají a zajímavým textem i usměrněným hudebním tokem připravují naslouchající na dravější finiš. Dynamickým stoupáním ve Fire Up the Google Beast Algorithm strhávají neutrál a jdou prudce kupředu. Suverénně zařazená a interpretovaná, zavírací One Thing About Waves naplňuje smysl tématického rámování desky a představuje dEUS v základní podobě dramatického kytarového rocku. Proč musí centrální výsek alba znít jako doprovod na rodinnou dovolenou, je v kontextu aktuálního záběru dEUS záhadou. Zatímco na Keep You Close jednotlivé tracky bezpečně rozeznáte, tady budete možná potřebovat průvodní video.Po širším komentáři překvapí, že se jedním mužem iniciovaný soubor tak diametrálně rozklížil do dvou stran. Konečný stav nových dEUS je přesně 5:5. Hodnocení navenek uspokojivé, v osobní bilanci trochu smutné. Deska poskládáná v mezičase koncertů, při přebíhání z turné do studia a zpět, možná doplatila na přiznanou snahu tvořit rychleji, spontánněji. Některé nápady tak zůstaly na půli cesty, jiné se naštěstí rodily hotové.

Sám Barman je nadšený a pyšný na odraz jakési zcestovatelosti. Vstup a výstup desky o ní skutečně vypovídá.

dEUS - Following Sea
10 skladeb
PIAS Records (2012)