Novinky

Respect festival 2012: Jagwa Music (Tanzanie)

Skupina Jagwa Music z Tanzanie spojuje razantní rytmy afrického venkova s pouliční subkulturou. Její minimalistické obsazení propojuje archaické bubny s klávesami ze supermarketu, které sice připomínají dětské hračky Casio, ale výsledek, označovaný jako afro punk a trance rap má dimenze živelné pohromy.

I když místní bary i kluby skupinu ignorují, vystoupila na celkem 4 ročnících mezinárodní přehlídky africké hudby Sauti za Busara na Zanzibaru, což vedlo k pozvání na dánský megafestival Roskilde. Jejich triumfální, více než dvouhodinový koncert se proměnil v divokou party končící za rozbřesku ve 4 hodiny ráno. Členové sestavy se živí na ulicích Dar es Salaamu jako černí taxikáři, zaskakující za kolegy zatčené policií anebo nahánějící zákazníky za pár šilinků do mikrobusů. Nástrojů se chopí odpoledne, kdy mají vyděláno, na pouličních koncertech užívají místo PA systému megafony.

Jejich debutové album vyšlo letos u stejného vydavatele, který pro západní publikum objevil konžské skupiny Konono No 1 či Staff Benda Bilili, známé z předešlých ročníků Respectu.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie),Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu. Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).