Novinky

Nenechte si ujít Slim Cessna’s Auto Club v Lucerna Music Baru!

Divotvorné seskupení z Denveru v Coloradu působí jako soubor duchů vyvolaných přímo z pověstí o hrdinech a desperátech Divokého západu. Pokud hledáte soundtrack ke knihám Cormaca McCarthyho, tak právě Slim Cessna’s Auto Club jsou ideální kandidáti. Goth americana, country gothic, gothabilly, country-punk – to jsou jen jedny z mnoha přívlastků, jimiž bývá styl Autoklubu hubeňoura Cessny označován. Hymnické songy balancují mezi hlubokou rurální tradicí a punkovým přístupem, mezi upřímnou vírou a neustálým bojem s vášněmi. SCAC jsou úzce provázaní s dalšími místními hrdiny, skupinami 16 Horsepower a Woven Hand, ostatně celá denverská scéna je velmi spletitá a spřízněná. Slim Cessna’s Auto Club představí 6. června v pražském Lucerna Music Baru své loňské album Unentitled, které stejně jako drtivá většina z jejich bohaté diskografie vyšlo na pověstné značce Alternative Tentacles, již ještě v dobách Dead Kennedys založil a dosud vede „Mr. Punk-Rock“ Jello Biafra.

"This is the country band that plays the bar at the end of the world!" – Jello Biafra

Slim Cessna’s Auto Club v letošním roce oslaví dvacet let existence a za tu dobu toho stihli poměrně dost. Vydali hned osm dlouhohrajících alb, to poslední Unentitled vyšlo vloni, a už dlouhá léta jde o jednu z nejopěvovanějších skupin současné nezávislé hudební scény. Pověstná jsou hlavně ovšem jejich živá vystoupení – proslulý hudební magazín Spin je dokonce označil za nejlepší koncertní kapelu v Americe.

Slim Cessna a Jay Munly, dva obrovsky charismatičtí frontmani se neustále přetahují o pozornost publika, jejich role nejsou nijak pevně určené, oba si dokáží svůj prostor obhájit a pohlídat. Vyšinuté kazatelství střídají zpěvné refrény, drtivé slovní eskapády odlehčují trilky vyhrávek country. Slim Cessna’s Auto Club jsou vlastně spasitelé country music jako takové; díky svým stylovým výletům, vlivům punku nebo gothic rocku a nevyčerpatelné zásobě černého humoru zatím tuto poněkud prohnilou a zamřelou americkou klasiku drží elegeantě a originálněnad vodou.

Všechno to začalo na sklonku osmdesátých let. Tři mladí nadšenci (Slim Cessna, David Eugene Edwards a Jeffrey Paul Norlander) hrdě vyrazili z Denveru za slávou, ale moc dlouho to nevydrželo. Za rok a půl byli zpět, sdružení Bloodflower za sebou nechalo pouze jeden singl. Vyřazení Slima a vznik The Denver Gentlemen bylo otázkou několika málo dní, pro D. E. Edwardse šlo o milník na cestě k 16 Horsepower a Slimovi tahle rána taky jenom pomohla. Založení Auto Clubu a určující setkání s Jayem Munlym na sebe nenechali dlouho čekat. Právě interakce mezi těmito dvěma je jedním z nejdůležitějších prvků charisma kapely, právě toto setkání pomohlo vytvořit kult jménem Slim Cessna’s Auto Club. Dva někdejší spoluhráči sice celé soukolí uvedli do chodu, ale Edwards byl mnohem ambicióznější a hlavně rozený sólista, Norlander zase pábitel bez chuti do pravidelné práce. 16 Horsepower a Slim Cessna’s Auto Club - dvě kapely, které definovaly denverskou scénu. (Á propos, Jay Munly byl krátce členem také právě v 16 Horsepower, v roce 2002 reinkarnovaných jako Wovenhand, převelice dobře známým i našemu publiku…).
Slimův Auto Club po pár letech a dvou albech vydaných vlastním nákladem zakotvil u Alternative Tentacles: Jello Biafra si je totiž i jako mnozí jiní pankáči totálně zamiloval. Munlyho vliv postupně rostl (vlastní hodně divná alba mu nestačí, přestože jich vedle učasti ve SCAC stihl vydat hned šest), průběžně a často se měnila sestava a řadová alba si drží stabilně velmi vysokou úroveň. Díky stále lepším a lepším a také vypjatějším koncertům získává skupina obrovskou pověst. Jižanskou vyšinutostí, náboženským fanatismem, pochmurnou atmosférou a hodně divným smyslem pro humor prosluly romány Cormaca McCarthyho a Slim Cessna’s Auto Club jsou naprosto stejného druhu. Dvacet let na scéně nijak neotupilo jejich ostří, každá jejich show je nabitá energií jako by měla být poslední a jejich hymnické songy oslovují ty nejtemnější zákoutí našich duší.

Jako speciální host se pražskému publiku představí pozoruhodná italská čtveřice The Three Blind Mice, která mj. do ČR přiveze zbrusu nové...

SLIM CESSNA’S AUTO CLUB [USA/ Alternative Tentacles Records] feat. Jay Munly + special guest: The Three Blind Mice [IT]
STŘEDA 6. června 2012 od 20:30
Praha - Lucerna Music Bar
Vstupenky v hodnotě 290,– Kč jsou již v prodeji jak v pokladně Lucerna Music Baru, tak také v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, zde s obvyklými distribučními poplatky. Na místě budou v den koncertu k dispozici za 390,– Kč.