Novinky

Respect festival 2012: Duquende (ESP)

Čím je Paco de Lucia ve flamencové kytaře, tím je Duquende ve zpěvu. Hudební partnerství obou mistrů začalo před 15 lety a trvá dodnes, i když oba jsou zaměstnáni hlavně vlastními projekty. Duquende vyniká v té nejhlubší esenci flamenca zvanécante jondo, tedy v "hlubokých písních", jak Španělé označují ten nejsyrovější zpěv, aby jej odlišili od lehčího stylu cante chico.
Znalci jej označují za nástupce Camaróna de la Isla, největší osobnosti flamenca hudby 20. století, což ilustruje příhoda z dětství. Když byl Duquende devítiletý chlapec, o Camarón ho vyzval, ať zpívá před publikem a Duquende prošel tímto křtem za doprovodu Camarónovy kytary. Ve své současné tvorbě Duquende hranice žánru rád překračuje, například na projektu Qawwali Flamenco se podílí spolu s pakistánským zpěvákem Faiz Ali Faizem, jehož doménou jsou extatické rituální sufijské zpěvy qawwali. Duquende se objevil po boku dalších hvězd ve slavném filmu Flamenco režiséra Carlose Saury, v Praze se představí s autentickým flamencovým repertoárem z Andalusie, do nějž zahrnul i svéráznou úpravu skladby Leonarda Cohena, s příznačným názvem 'The Gypsy's Wife', Cikánova žena.V Praze vystoupil poprvé roku 1999 s Paco de Luciou, který o něm kdysi prohlásil: „V Barceloně máte jednoho velikána, jmenuje se Duquende, okouzluje zpěvem, inspirací a technikou.“Na Respect festival přijíždí Duquende s mistrovským kytaristou Chicuelou, který je díky své inovativní technice hvězdou první velikosti.

Program Respect festivalu:

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie),Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).
V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu.
Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).