Novinky

Respect festival 2012: Mulatu Astatke (Etiopie)

Etiopie nepoznala kolonialismus a díky tomu je hudební klenotnicí Afriky, což potvrzuje i nejstarší žijící legenda africké hudby, Mulatu Astatke. Před 50 lety byl prvním Afričanem, který absolvoval elitní jazzovou školu Berklee, později založil v New Yorku Ethiopian Quintet s nímž propojil Afriku s Latinskou Amerikou.

Po návratu do vlasti doprovázel na etiopském turné Duke Ellingtona, expanzi etiopské scény ale přerušila totalitní vojenská diktatura. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Broken Flowers. I když Astatke řídí svůj orchestr elitních britských hráčů od vibrafonu, jeho skladby stojí na unikátních etiopských rytmech i stupnicích.

Jeho samply použily světové hvězdy Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist, Quantic, Madlib, Oddisee, Knaan a další. Přednášel na Harvardu, vystoupil v Glastonbury, letos získal čestný doktorát na Berklee, jeho nejslavnější skladba Yegelle Tezeta dokumentuje spřízněnost mezi etiopskou hudbou a americkým blues.

Program

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie),Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s(Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie),Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu. Vstupenky zakoupíte v síti Ticketpro - dvoudenní vstupenku na celý festival 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).