Novinky

Nevýpar Kovatjezd - Věčnost je naše moře

A je to logické, podobné kapely vzniklé z ryzího nadšenectví spojuje společný zájem o skupiny, jejichž koncerty členové (společně) navštěvovali a jejichž nahrávky si vyměňovali.

Je to sice už evergreen, ale ani Nevýpar Kovatjezd se nevyhne srovnání s významnějšími kolegy. Jako třeba při poslechu skladby Zpívají hvězdy, kde vliv UJD nelze pominout. Ve skladbě Miluji skály si díky basové lince posluchač připomene Dunaj. A v melancholické poctě domovskému městu Podzim v Lounech si vybavíte Psí vojáky. A tak dál.

Na druhou stranu mají Nevýpar Kovatjezd i chvilky, kdy se spoléhají na vlastní invenci, které přechodně dávají zapomenout na momenty adorace vzorů. V hlučném soundu Nevýpar Kovatjezd se rýsují inspirace z oblasti punku a hardcore, stejně jako hypnotické momenty, které odkazují až někam do psychedelických šedesátých. Jako celek ovšem album příliš neoslní. Osobně mi schází pozornější práce s detaily v aranžmá, více kontrastů a práce s dynamikou, které by poslech nahrávky činily atraktivnějším. Takto se snadno stane, že nepřetržitě valící se sound poněkud znaví posluchačovo soustředění. Je otázkou, nakolik je toto způsobeno záměrem či nezkušeností s nahráváním a produkcí. V druhé polovině alba jako by si kapela tento fakt uvědomila a zařazuje instrumentálku Melancholie, kde prim hrají sladkobolné housle, a která svou náladou patří spíše do soundtracku ke Karafiátovým Broučkům než na desku undergroundové kapely. 

I přes tyto výtky tu máme kapelu, která v sobě ukrývá potenciál, kapelu, jež pateticky řečeno, nese prapor českého undergroundu. Uvidíme, kam se budou její cesty v budoucnu ubírat. Zda-li se bude i nadále motat v kruhu undergroundových klišé, nebo se z něj vymaní.

Nevýpar Kovatjezd - Věčnost je naše moře
13 skladeb / 48 minut
vydavatel: Guerilla Records
60%