Novinky

Hard Coming Love - Hard Coming Love

Švýcarsko známe především jako zem, která produkuje skvělou čokoládu, sýry a přesné hodinky. Banky mají v trezorech spoustu ne vždy košer peněz a odpor Švýcarů k Evropské unii se - pohlíženo optikou dnešních dní – už nejeví jako trucpodnik rozmazleného bohatého děcka. Pak tu máme tu krásnou čistou přírodu, puntičkářský smysl pro pořádek a nezajímavý není ani fakt, že volební právo získaly švýcarské selky teprve v roce 1974.

Jak jsme na tom ale se znalostí švýcarské hudby? Přiznejme si to sami, není to žádná sláva. Nahrává tomu i fakt, že země helvétského kříže není zrovna hudební gigant. Ale dobře, Young Gods zná asi každý čtenář Freemusic. Pak ještě Yello, Sophii Hunger, Erica Truffaze a obávám se, že devadesát procent z nás bude na konci seznamu.

Hard Coming Love z Curychu si ovšem nominaci na zařazení do seznamu švýcarského kulturního exportu rozhodně zaslouží. Přestože se jedná o debut, vyzrálost materiálu a suverénnost s jakou  kapela servíruje šest tracků na eponymním dvanáctipalci má sílu vyrážet dech. Jako orientační bod tápajícímu lze využít kótu, na které sdílejí společný prostor kapely Psychic Ills, The Black Angels, Spacemen3 aVietnam (opsáno z promo materiálu a souhlasně odkýváno).

První skladba děsí desetiminutovou stopáží a posluchač se předčasně připravujete na kapelu, které místo skládání melodií brní a vrní monolitickou repeticí. Jenže Lovelight je psychedelickým intrem par excellence, které je manuálem k Hard Coming LoveLovelight ukazuje, že kapela dokáže naplnit deset minut nápady a gradací, po stínu nudy ani slechu. I ostatní tracky na desetipalci pumpují do psychedelické mlhy garage rockovou špínu a energii. Šedesátá léta se tu potkávají se současností. Bobby Gillespie jede na společném tripu s Iggy Popem a ze žíly jim plandá buchna, která byla ještě před chvílí naplněná krautrockovým opiátem.

A když se rozjede Looking for Some Love absolutně nikdo mi nevymluví, že mezi velké favority Švýcarů patří Shaun Ryder a jeho šťastná pondělní partička zhulenců. Looking for Some Love je sice už na hraně plagiátorství, kdy se padá hubou na stranu kopistů, ale ani to mi nezabrání tuhle desku milovat.

O tom, že debutový dvanáctipalec má v sobě jakousi halucinogenní návykovost, která nutí posluchače přehrávat necelých čtyřicet minut stále dokola, žádná. Na Hard Coming Love ujížďím už řadu dní a v nejbližší době s tím nehodlám přestávat. A to se mi zase tak často nestává.

Hard Coming Love - Hard Coming Love
6 skladeb / 39 minut
vydavatel: www.spezialmaterial.ch