Novinky

Legendární The Lemonheads rozburácí Lucerna Music Bar

Evan Griffith Dando založil The Lemonheads se dvěma kamarády ze střední školy někdy v zimě roku 1986, když studovali na bostonské Commonwealth School. O pár měsíců pozděju vydali jednu z nejvíce sběrateli hledaných punkových nahrávek osmdesátých let, indie EP Laughing All the Way to the Cleaners. Bostonská gramofirma Taang! Records si hned The Lemonheads všimla a tak následovaly další skvělé nahrávky - LP desky Hate Your Friends (1987), Creator (1988) a Lick (1989). V roce 1990 je zaznamenali Atlantic Records, protože The Lemonheads byli v Evropě úplnou senzací (turné v roce 1989). Podepsali s nimi kontrakt a vydali jejich čtvrté album Lovey.

Během dalších pěti let se kapela hodně proměňovala, personálně zaznamenala celkem dvanáct podob. Jediným stálým členem tak zůstával zakládající Dando. Dodnes se v The Lemonheads vystřídalo přes deset basáků a alespoň dvanáct bubeníků.

Z tohoto chaosu se ale zrodil zlatý věk The Lemonheads. V roce 1991 byl Evan na turné v Austrálii, kde potkal skladatele Toma Morgana a budoucího basáka Nica Daltona. Z jejich spolupráce vzešlo u labelu Atlantic skvostné album It's a Shame About Ray (1992), koncentrovaná dávka božského kytarového popu pečlivě odměřená na necelých třicet minut. Díky písničkám Confetti, My Drug Buddy, Rudderless a Ceiling Fan in My Spoon Dando zasáhl úplně nové publikum ("mládnou...," připustil v rozhovoru s Kathie Lee Gifford).

Mediální cirkus vypukl – psalo se především o Dandovi a jeho dlouholeté přítelkyni Julianě Hatfield (která na albu Ray zpívala a hrála na basovou kytaru). V říjnu roku 1993 vyšlo další úspěšné album Come on Feel The Lemonheads, z něhož pochází dnes již klasické skladby Great Big No, Down About It, Being Around a You Can Take it with You

Po dvou letech náročného koncertování kapela v roce 1996 vydává album Car Button Cloth s několika dosud nejlepšími pop punkovými peckami: It's All True, If I Could Talk I'd Tell You a Tenderfoot. Po roce Dando oznámil na Reading Festivalu, že Lemonheads rozpouští. Atlantic vydává Best of The Lemonheads v roce 1998 a většina lidí si myslí, že se za kapelou zavřela voda.

"Rozhodl jsem se, že na čas zmizím", vysvětluje Dando. "Prostě to ve mně nebylo. A to trvalo do doby, než jsem potkal v roce 1998 svou ženu. Pak jsem se vrátil k hudbě.“ Tou vyvolenou byla Elizabeth Moses. Vzali se v roce 2000 a Dando začal ožívat. V roce 2001 vydal živák Live at the Brattle Theater/Griffith Sunset a pak v roce 2003 kladně přijatou sólovou desku Baby I'm Bored.

V současnosti The Lemonheads ohlásili vydání 2CD The Best Of Lemonheads a vydávají se na další turné, se kterým zamíří 10. května také do pražského Lucerna Music Baru.

The Lemonheads
Čtvrtek 10. května od 20:00
Praha - Lucerna Music Bar
Vstupenky za 300 Kč + poplatky jsou k zakoupení v Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku, na místě za 390 Kč.