Novinky

The Brian Jonestown Massacre - Aufheben

The Brian Jonestown Massacre jsou zvláštní úkaz, především pokud jde o životopis. Za dvě dekády existence se v kapele vystřídalo, vyměnilo nebo mihlo více než 40 členů. Dohromady vydali 20 registrovaných nahrávek, z toho 7 EP. Od roku 1990 zůstal v kapele pouze frontman a ústřední idealista Anton Newcombe. Je považován za hudebního génia, ale obligátně také za kontroverzní osobnost s minulostí v těžkých drogách a nesnesitelného kolegu. 

Provokace je ale i v názvu kapely odvozeném od Briana Jonese, původního zakladatele a kytaristy Rolling Stones. Patří do smutně slavné soupisky "27 Clubu" - když byl nalezen ve svém bazénu v Jonestownu, bylo mu 27, stejně let jako bylo v den smrti Janis Joplin, Jimimu Hendrixovi, Jimmu Morissonovi, Kurtu Cobainovi a mnoha, mnoha dalším (naposled Amy Winehouse). S odkazem na hrdinu staré rockové školy odhalují zároveň nejzásadnější žánrovou inklinaci. Psychedelický rock a záliba v zlatých šedesátkách je univerzálním leitmotivem napříč alby. Všechno ostatní je, vzhledem k Newcombeho nevyrovnanosti a počtu „hostů“, k nezařazení.

The Brian Jonestown Massacre vyhoví všem milovníkům zakulaceného oldschool zvuku, woodstockovského jammingu a milovníkům hudebních lustrací. Mnoho z povedených prvků se trochu ztrácí v jednolitosti gradačních snah.  Někdy ale vyčnívá orientální nebo dobové zdobení: Panic in Babylon, rytmickým půdorysem tuctová rádiovka, transformuje v zajímavou použitím dechů dálného východu. Vihollliseni Maalla začíná jako naivní happy pop, ale postupně odkrývá zajímavé spodní proudy. Gaz Hilarant je těžkopádný kytarový cajdák s rock´n´rollovým duchem, airovskou I Want To Hold Your Hand střídá těžce nesourodá Face Down On The Moon. Interesantní bicí překrývá teskná romantizující flétna zcela nekorespondující jak s tempem skladby, tak s indickými strunnými nástroji v preludujícími v pozadí. Později dojde během Aufheben i na atmosféru Doors, Blur nebo Simona a Garfunkela.

Zda je deska postavena na pouhých záchvěvech kopírovacího talentu nebo na skutečné transdisciplinární genialitě nelze jednoznačně říct. Při resumé ale nelze pochybovat o Newcombově bujaré kreativitě, specifickém dělení zvuku a syntetické brilantnosti.

The Brian Jonestown Massacre - Aufheben
Insound Vinyl (2012)
11 tracků