Novinky

Norah Jones – Little Broken Hearts

Když se v roce 2002 objevila první sólová deska Norah Jones Come Away With Me, které se prodalo přes 20 milionů kusů, mohli si pánové od Blue Note Records gratulovat. Z Norah Jones se stal fenomén. Svérázná umělkyně s podmanivým hlasem, která umí zazpívat sladký srdcerváč stejně dobře jako energickou hitovku – dokonalý kasovní trhák, navíc plný hudebních kvalit.

O deset let později se na pulty obchodů dostává klasická Norah Jones, ale tentokrát (jako pokaždé) zní trochu jinak. Je tu cítit hudba sedmdesátých let. Zpěvačka přichází se sérií písniček, které drží její zlatý standard a zároveň chtějí vyzkoušet něco nového; experimentovat není vhodné slovo, autorka se totiž stále drží svého zvuku, což je dobře, minimálně pro skalní přívržence.

Právě ty překvapí první část alba, která, byť je jasné, že nám hraje Norah Jones, ne docela navazuje na minulé nahrávky. Písně působí kostrbatěji. Není v nich zpěvaččino poznávací znamení perfektně upletené melodie a textu založeného prostě na tom, co nám chce říct. Titulní singl Little Broken Hearts vybočuje snad nejvíc. Kdo by čekal obdobu Don't Know Why nebo Turn Me On, tak by se zklamal. I tak je Jones v novém kabátě na poslech příjemná. Fanouškům to vynahrazuje druhou polovinou alba, kde se už každý chytí jejího nezaměnitelného projevu. Od sedmičky nahoru je to čistá Norah Jones, od šestky dolů je to nová a trochu rozpačitá Norah Jones.

Hlavní singl Happy Pills také pochází z druhé, té ryze norahjonesovské, poloviny. Pokračuje v tradici slušného populárního jazzu, jakou Jones před deseti lety debutem zavedla. Video k singlu dokazuje, že zpěvačce sluší i retro. Sice s křížkem po funuse, ale i tak se Jones retro vlny chytla, a vůbec to nepůsobí jako komerční kop na branku. Navíc se úroveň jejích videklipů desku od desky zlepšuje. Je nenucená, zpívá s lehkostí. Skladby jako Travelin' On nebo Out On The Road určitě nadchnou každého příznivce a zbytek si získají svou milou melodií a zajímavými refrény, které jsou silnou stránkou Jones. Její neutichající potřeba dělat věci jinak a hlavně po svém ji neustále posunuje dopředu, i když někdy zpívá o věcech, které člověka spíš tahnou ke dnu.

Nelze říct, že nové album je to nejlepší, co kdy Jones nahrála. Spíš vám připomene, že si máte zase v přehrávači pustit nějaké ze starších singlů. Little Broken Hearts je dobrá deska od vynikající umělkyně.

Norah Jones – Little Broken Hearts
Blue Note Records, 2012
12 skladeb / 44:55