Novinky

Ida Kelarová a její jazzová rodina pokřtí nové album

Tříhodinový hudební program, nejlepší současný akordeonista Lelo Nika, hudba, která Vás dojme i roztančí – to je jen ochutnávka toho, co na Vás čeká na závěrečném večeru Mladí Ladí Jazz. Úvod večera zajistí vítěz festivalové soutěže Jazz Fruit, skupina Kikina B.

Hlavním bodem programu bude křest nového alba Idy Kelarové a její Jazzové Rodiny. Tvorba této formace se vyznačuje propojováním romských a jazzových prvků, romských harmonií a latinsko-amerických rytmů se zvukem jazzové kapely. Ida Kelarová přizvala ke spolupráci ty nejlepší české a slovenské hudebníky, v nichž se spojuje tradice romského muzikantství s otevřeností a novátorstvím mladých jazzmanů.

Ida Kelarová na nové nahrávce, spolu s Desideriusem Duždou, znovu rozezněli vzájemné porozumění s kapelou Jazz Famelija. Tentokrát se snaží posluchači přiblížit krásu hudby ve vztahu s neklidným, spontánním temperamentem romského srdce. Patnáct skladeb představuje Idu Kelarovou a její spoluhráče v tom nejlepším světle na muzikantské cestě, kterou společně představili již dříve na albu Aven Bachtale. Oproti jazzovější nahrávce Aven Bachtale je aktuální album více soustředěné právě na romskou píseň. Speciálním hostem, jehož umění na Šunen Savore zazní, je Lelo Nika. Srbský harmonikář, fenomenální zjev současného hudebního světa. Hraje směs hudební produkce balkánu, jazzu a zejména rumunské hudby. 

Aktuální složení projektu mimo hostů je: Ida Kelarová - zpěv / Desiderius „Dežo“ Dužda zpěv, kytara / Ondrej Krajňák - klavír / Tomáš „Kaštan“ Baroš - kontrabas / Marián Ševčík - bicí / Roman Jánoška – housle / Yonatan Bar Rashi – perkuse.

V duchu názvu alba Šunen Savore (v překladu Slyšte všichni) se ponese celý čtvrteční koncert.

Projekt Mladí Ladí Jazz je mezinárodní jazzový festival zaměřený mimo jiné na podporu a
propagaci jazzu zejména mezi mladými lidmi. Festival započal 13. dubna svým třetím ročníkem. V rámci programu vystoupily taková jména jako britští Portico Quartet, maďarský saxofonista Tony Lakatosh či německý trumpetista Axel Schlosser. K těmto známý hudebníkům organizátoři každý večer zařazují mladé uskupení, hudební talenty, které mají možnost si zahrát po jejich boku a představit se širšímu publiku. Na posledním večeru uvede tuto mladou scénu kapela KIKINA B, vítěz soutěže Jazz Fruit, pestrý mix groove, elektra a jazzu, jenž Vás jistě zaujme a tanečně rozhoupe.