Novinky

Právě vychází: Lucie Redlová - Křižovatka

Album Křižovatka totiž Redlová, na rozdíl od prvního zcela sólového alba, natočila se svými spoluhráči z kapely Garde, která Lucii doprovází již dva roky. Jedenáct skladeb má uvolněnou, ale přesto rockovou atmosféru, kterou jim vtiskl vynikající americký zpěvák, muzikant a skladatel Tim Eriksen. Ten se ujal hudební produkce alba, jež se natáčelo ve studio Jámor Ondřeje Ježka.

Lucie Redlová už na prvním sólovém albu vsadila na zahraničního producenta. V roce 2009 natočila album První, poslední, které produkoval irský rocker Steve Wall. Tentokrát spolupráce probíhala přes oceán, Tim Eriksen totiž žije v americkém Massachusetts. A příprava alba probíhala zhruba půl roku před natáčením. Pro jednu píseň dokonce složil hudbu. „Píseň Nalívej krásně demonstruje mezinárodní spolupráci a využití moderních komunikačních technologií při tvorbě této desky (protože již od podzimu jsme Timovi posílali kapelní nahrávky a pracovali na nich). Moje textařka Radka tento text napsala v německé Kostnici, kde v současnosti žije, já jsem jej ve Valmezu přeložila a namluvila, aby Tim věděl, jak se které slovo vyslovuje (a musím dodat, že jelikož umí srbsky, tak mu čeština nedělala až takový problém), Tim jej v Massachusetts zhudebnil a nazpíval a poslal zpět. Písničku jsme potom spolu zkoušeli až ve studiu, doprovodil mě na mexickou dvanáctistrunnou kytaru zvanou bajo sexto a africkou kalimbu a udělali jsme z toho takový ethno-folk. To je ale jen jedna ze dvou tišších či klidnějších písní na desce, v dalších pár písních hraje Tim na elektrickou kytaru a v tom jsme cítili jeho asi největší přínos – jako bývalý punkáč za elektrickou kytaru totiž opravdu vzít uměl“, směje se Redlová.

Název Křižovatka nevybrala Lucie Redlová náhodou. Kromě již zmiňovaného pootočení od folku k rockovějšímu či alternativnějšímu pojetí hudby se na albu protínají i křižovatky životní. Na rozdíl od předešlé desky má album vnitřní textový vývoj. Převážná část alba je výsledkem autorské spolupráce Radka Bzonková (texty) a Lucie Redlová (hudba) a na výsledku je to výrazně vidět. „Texty zachycují ženu v jejích různých polohách ve věku, kdy se láme z puberťačky v matku. Zatímco největší starostí mladé dívky je užívání si s kamarády či hledání partnera, k tématům dospělé ženy patří udržení vztahu, zvládání i nezvládání mateřství, manželství. Prolnutím vidění světa tří žen, které se na desce podílí, vzniká textový celek, který působí silným a kompaktním dojmem.“ Třetí ženou a autorkou (kromě Radky Bzonkové patří jeden text i Lucii Redlové) zastoupenou na albu je písničkářka Lada Šimíčková, od které zhudebnila Lucie Redlová dva texty. Pouze jediný text pochází od muže, a sice pravidelného spoluautora Redlové, Jakuba Horáka z Nového Boru - i ten ovšem zapadá do celkového konceptu desky.

Pohodovou a tvůrčí atmosféru ve studiu potvrzuje ochota Tima Eriksena vrátit se zpět na speciální koncerty, které se v květnu odehrají u příležitosti vydání alba. „Evidentně to Tima s námi bavilo, jelikož přiletí v květnu na čtyřdenní křtící turné, což původně vůbec nebylo v plánu! Konečně se tedy představí fanouškům i v Praze, kde ještě nikdy nehrál, přesto, že byl v České republice už asi čtyřikrát” sděluje Lucie Redlová.

Mimořádné termíny koncertů vydání alba i s hostujícím Timem Eriksenem jsou:
14. 5. Praha – Kaštan
15. 5. Valašské Meziříčí – M-klub
16. 5. Brno – Stará pekárna
17. 5. Zlín – Zelenáčova šopa