Novinky

Leftfield - Tourism

Zavzpomínat si na starý dobrý časy není nikdy od věci, ale člověk to nemůže brát, zas tak lítostivě. Časy, kdy začala tzv. Nová psychedelie a prosazovala se nová generace říkající si New Bread. V té době se začaly objevovat projekty, založené na dlouhých instrumentálních skladbách, poskládaných ze surrealistické permutace zvuků přírody a samplů rozličných domorodých etnik, napasovaných na technicistní beaty, které nutily k tanci a šamanskému transu za pomoci znovuobjeveného LSD v podobě tripů a nové pilulky lásky - extáze. Vznikla doba techno hippies. Doba, kdy se dal Timothy Leary na adoraci počítačové generace a Terence Mckenna psal o ufonech, kosmických vizích a posvátném odvaru jihoamerické liány Ayahuasca.

Do té dob patří i duo producentů Leftfield, které natočilo za dobu své aktivní kariéry, všehovšudy jen dvě studiová alba. Nicméně obě byla v době svého vydání v podstatě kultovní a zařadila duo se po bok jejich současníků jako The Future Sound Of London, The Orb nebo Banco De Gaia. Ze všech jmenovaných však  Leftfield byli vždy pořád jednou nohou na tanečním parketu a jestli se něčeho krom svých beatů drželi, byly to hlavně afro rytmy. Víc než bezbřehá psychedelie roztékající se do všech stran prvně jmenovaných. I přesto je právě Leftfield projekt, který je těžké zařadit a možná proto jako jedno z mála uskupení sami iniciovali název směru, kterému se ve své době začalo říkat - jak jinak - leftfield.

Debutové album Leftism z roku 1995 přineslo geniální hit Afro-Left a dlouhé album plné trance ambientu, ale i tanečního nasazení, které nakazilo i punkovou legendu Johny Rottena, který se také začal oddávat elektronické scéně. Na druhé album Rhythm And Stealth se čekalo dlouhé čtyři léta, protože kapela mezitím údajně smazala všechen svůj nový materiál těsně před dokončením, aby nahrála zbrusu nové album, které opět přineslo vlnu vibrujícího vzrušení, okořeněnou o africké a jamajské vlivy dubu. Tentokrát se pustill do něčeho, co by se dalo nazvat tribal dance a v pilotní skladbě Dusted se objevil, v té době jěště téměř neznámý, raper Roots Manuva.

Nové živé album Tourism po letech živě regeneruje jejich dvě alba zahraná i s kompletní živou kapelou na pódiu. To vše je ok, škoda jen, že se duo zatím nezmoho na zbrusu nové album. Možná by to dopadlo jako s Portishead, na jejichž comeback jsme museli čekat předlouhých 13 let, a jako oni by i Leftfield potvrdili kvality do třetice všeho dobrýho a vytřeli by nám všem zase jednou zrak. Doufejme, že se tak ještě stane a live album Tourism je jen takové menší připomenutí před Velkým třeskem, abychom mohli definitivně prohlásit: Leftfield still alive!

LEFTFIELD – TOURISM
12 skladeb
Absolute, 2012