Novinky

Respect festival odtajnil další hvězdu - otce etiojazzu Mulatu Astatke

Mulatu Astatke (*1943) byl před 50 lety prvním Afričanem, který absolvoval elitní jazzovou školu Berklee, později založil v New Yorku Ethiopian Quintet, s nímž propojil Afriku s Latinskou Amerikou. Po návratu do vlasti doprovázel na etiopském turné Duke Ellingtona, expanzi etiopské scény ale přerušila totalitní vojenská diktatura. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Broken Flowers (2005). I když Astatke řídí svůj orchestr elitních hráčů od vibrafonu, jeho skladby stojí na unikátních etiopských rytmech i stupnicích. „Ať už posluchači do Mulateho hudebního světa vstoupí přes filmovou hudbu, soul-jazzovou latinu jeho raných nahrávek nebo přes nejnovější studiové projekty, objeví hudební hlas, který do vývoje populární hudby vnáší něco jedinečného,“ říká ředitel Respect festivalu Borek Holeček.

Dalším potvrzeným interpretem je Awsome Tapes From Africa. Pod tímto názvem vystupuje brooklynský etnomuzikolog Brian Shimkovitz, který na svých cestách Afrikou nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek s nimiž jako DJ vystupuje na světových festivalech včetně All Tomorrow's Parties či Roskilde.Jeho show působí jako magický stroj času, zaveze vás do fantastické scenérie stylů, které se v Africe hrály v době Beatles a Led Zeppelin. K autentičnosti přispívá i 100% analogový zvuk, Shimkovitz totiž hraje z původních nosičů, tedy v Africe vydaných kazet,“ popisuje Borek Holeček.
Brian Shimkovit
z vystoupí spolu s dalšími účinkujícími 16. června od 23.00 na festivalové afterparty, která proběhne v Cafe NONA na Nové scéně Národního Divadla.

Program

V sobotu 16. června vystoupí na ostrově Štvanice Jagwa Music (Tanzanie), Mulatu Astatke (Etiopie), Terah Taali (Indie), Karandila Junior Gypsy Brass Band (Bulharsko) a Arifa (Holandsko, Turecko, Rumunsko, Irák).

V neděli 17. června se mohou návštěvníci těšit na Conjunto Angola 70s (Angola), Duquende (Španělsko), Roland Tchakounte (Kamerun,Francie), Soul Motion (Srbsko, Bosna a Hercegovina) a Romano Trajo (Česká republika).

Podrobnější informace o jednotlivých skupinách a interpretech, kteří všichni vystupují v České republice poprvé, naleznete zde na webových stránkách festivalu. Do 20. dubna je možné zakoupit v síti Ticketpro dvoudenní vstupenku na celý festival za pouhých 400 Kč. Poté již bude cena vstupenek na celý festival stát 550 Kč (jednodenní 450 Kč).

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 26. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).