Novinky

Gerda Blank – Numbers

Až na pár výjimek není zrovna běžné, aby se zahraniční interpret usadil v České republice, vytvářel tady hudbu a vydával desky. Gerda Blank sem ale z neznámých příčin osud přeci jen zavál. Rhys Braddock a Stuart Mills se dali dohromady před několika lety na Novém Zélandu, kde vydali první desku a přes evropské turné se dostali až do Brna. Od té doby tahle kapela (pojmenovaná po ženě zastřelené při pokuse o přelezení Berlínské zdi) okupuje jih Moravy a v současnosti vydává druhou desku s názvem Numbers.

Pražské studio, zahraniční producenti 

Ta vznikla pod dohledem producentů Alexe Limburga a Dereka Saxenmeyera v pražských Faust Studios, pod nimiž je podepsán například frontman Killing Joke Jaz Coleman. A právě k tvorbě téhle kapely by se dala deska Numbers přirovnat. Ne náladou, která není tak naléhává jako v případě Killing Joke, ale tématem – deziluze, zklamání znechucení. Jak říká Rhys: „Na celém světě ovládnutém zásadní krizí lidé zpochybňují samotný systém, do něhož byli zrozeni, aby mu věřili. A vše končí u čísel. Peněz.“

A takové je celé album. Sem tam flegmatické, negativní, ale najdeme na nem také náznaky pozitivních přechodů, které jsou asi tak pozitivní, jak si jen lze u indie kapely s podobnou tématikou představit. Úvodní Taut je hyperaktivním kytarovým exkurzem do zvuku kapely, který se pohybuje převážně v noise-rockové škatulce, podobně navazuje také Half-life nebo hodně povedená Numbers s atmosferickým kytarovým přechodem a závěrečnou gradací, při které se muselo ze strun minimálně kouřit. Naléhavá Take My Body zase dává i přes noisovější zvuk důraz na každý nástroj, každou strunu a následně i vokál. Neomrzí dokonce ani skoro osmiminutová óda 100 Channels, které je uvozena vlastním intrem. Zvuková extáze. Tu navozuje i hypnotická Black is the New Black, u které není zprvu jasné, kam vlastně textově nebo hudebně míří, ale postupem času tuhle oponu roztáhne.

Nenápadně povedená deska 

Gerda Blank nahráli opravdu povedenou desku, která má drive, nezačne po chvilce nudit a oplývá přesně takovým zvukem, jaký byste čekali od světové noisové kapely. S naprostým klidem by se mohla prosadit v zahraničí, konkurence je však veliká. Tím se také dostáváme k závěrečnému paradoxu. Numbers vznikala v českém studiu, ale pod rukama zahraniční kapely a také zahraničních producentů. Je pohled někoho, kdo se v ČR nenarodil, ale žije zde, opravdu tak odlišný od domácích interpretů, kteří dokáží podobnou nahrávku poskládat dohromady jen v minimu případů a spíše kopírují ty jednodušší postupy? Pokud by se alespoň jedna česká rocková kapela inspirovala atmosférou a náladami, které jsou schopní Gerda Blank na malém prostoru vytvořit, pak by česká hudební scéna získala konkurenceschopného interpreta se zahraničním potencionálem. Nezbývá nez si přát, aby to nebylo jen vzdechnutí do silného větru.

Gerda Blank - Numbers
Počet skladeb: 10 skladeb
Vydavatel: X Production