Novinky

Neil Young připravuje nový bezeztrátový formát

V roce 2009 vydal Neil Young kolekci Archives Vol. 1 na disku Blu-ray, chválil jeho vynikajicí zvukovou kvalitu. Ani Blu-ray jej však nejspíš neuspokojil, podle magazínu Rolling Stone totiž slavný písničkář v nejbližší době představí vlastní hudební formát.

Loni v červnu Young požádal u Amerického patentového úřadu o registraci šesti patentů. Pojmenoval je Ivanhoe, 21st Century Record Player, Earth Storage, Storage Shed, Thanks for Listening a SQS neboli Studio Quality Sound. Podle přiložených dokumentů by se mělo jednat o "hudbu ve vysokém rozlišení stáhnutelnou z internetu," "online maloobchod" a "disk o vysokém rozlišení s hudbou a hudebními klipy." Podle Rolling Stone to bude trvat rok, než skončí veškeré papírování okolo patentů a Young je bude moc oficiálně představit.

Alespoň něco však sám hudebník již nepřímo prozradil. Podle úryvku z tiskové zprávy o chystaných Youngových pamětech by se měl nový formát jmenovat Pono a nabídnout nejvyšší možnou kvalitu v digitálním formátu, tedy přesně tu, kterou slyší producenti a muzikanti přímo ve studiu.