Novinky

Sigur Rós vypustili do světa první vlaštovku z připravovaného alba

Ekki múkk je jednou z chystaných osmi skladeb, které zanesou tvorbu Sigur Rós více než dříve do vod elektroniky (prý však nemusí být obavy, o taneční album se nejedná). O chystaném albu krátce pohovořili v interview pro britský časopis Q. Dle jejich slov tak bude Valtari zasněné a introvertní, obohacené o smyčce a dívčí sbor. Ač by se mohlo zdát, že se ze své tradiční škatulky příliš nevzdalují, neustále opakují, že materiál na Valtari nezní jako nic, co dosud vydali.

Kromě poukázání na podobnost skladeb s lavinou na zpomaleném záběru (neboli představte si soundtrack k dokumentu o přírodě na BBC), Sigur Rós přirovnávají Valtari také k pohledu na starou malbu přírody. Podobný náměť zvolila ke ztvárnění videoklipu k Ekki Múkk i islandská umělkyně Ingibjörg Birgisdóttir (členka kapely Seabear, její tvorba se objevila též v souvislosti s hudbou islandské zpěvačky Sóley).

Šťastlivci, kteří zavítají na nějaký z koncertů Sigur Rós v rámci plánovaného turné na podporu nového alba, se mohou též těšit na seciální kulisy. Praha se prozatím nechystá, k Čechám se nejvíce přiblíží vystoupeními 4.9. ve Vídni, 7.9. na festivale Berlin Festival či 17. 9. na fastivale Sacrum Profanum v Krakově.

Foto: Lilja Birgisdottir