Novinky

Marsimoto - Grüner Samt

Maska, zakrývající vlastní identitu, zřejmě půjčená od klasika indie rapu MF Dooma, skřítkovsky zmutovaný heliový hlas dá zas vzpomenout slovenského čudáka Peťo Tázka (člověk se neubrání otázce, zda je to jen pouhá shoda náhod..?). Jméno recyklované od Quasimota a adorace zeleného listu od původních Cypress Hill. Působivou kombinací těchto prvků však namíchal Marsimoto (jinak taky působící jako své alter ego Marteria), rodák z Rostocku a bývalý newyorský model, prazvláštní amalgán, působící jako něco nevídaného, ale i neslýchaného a způsobil tím solidní pop-rask na scéně.

Klip Ich Tarzan du Jane u mě navozuje mrazení v zátylku a zaplavuje iracionálním pocitem čehosi obskurně záhadného. Temný les, zelená tvář s maskou, německy vyprávějící své story a zelený dým stoupající z bárky, odplouvající na druhý břeh, evokující mystickou atmosféru neproniknutelnosti. To vše točeno u slepých ramen Labe?. Mlčení není odpovědí uprostřed zelených pahorků německých. Barvoslepé lituji.....Gute nacht....Eine kleine fan-ta---zííí lol.

K celému albu je pak natočeno půlhodinové video hýřící ironickou nadsázkou a dekadencí zeleného mužíčka. Jde o směsici home videa zaznamenávající putování našeho hrdiny se svými kamarády hip-hopovým podsvětím od Berlína do španělské Granady, průvodních klipů a obsesivní oslavou konopné kultury zde symbolizované zeleným sametem. Čeká nás cesta tam a zase zpět z německých lužních lesů až k slunečné Bleu Lagune kdes v Andalusii, kde prý bylo celá album nahráno v jedné pronajaté vile daleko od civilizace. I já byl před časem na pár dní v lůnu tohoto krásného historického skvostu, uznávám, že si Marsi nevybral špatně. Grün Granada!

Ani samotná hudba však zdaleka nezaostává za nazelenalou personifikací Marsimota. Jeho electro beaty s prvky glitchových struktur a dub stepu by si vystačily i sami o sobě. Marsimoto – Falco z podsvětí a zástupce všech lůzrů do své hudby vtipně implementoval krom technicistní výbavičky i etno samply jako indiánské zpěvy v Indianer vyzývající „černého“ Obamu k návratu americké půdy indiánům. Zrovna tak se v pozadí v kontrapunktu k germánskému chladu prolínají zvukové elementy orientálních provenience - I Got 5. Pro korektnost vše nutno zapíjet zeleným Absinthem a vykuřovat halucinogenními esencemi cannabis indica, abychom dodrželi Marsimotův corporate. A kdo se směje naposled?...Zelná tvář Z Germandie - Vivat Grün Berlin – Legalize It!!!

MARSIMOTO - Grüner Samt
18 tracků
Four Music (2012)