Novinky

Rouilleux, melancholické temno a strašidelný zámek uprostřed sídliště

Rouilleux kouzlí s hlukem, jako to dokáže málokdo. Experimentální hluk nechávají prosakovat nepatetickými neo-shoegaze emocemi. Křehkost lámou o ostré hrany syntezátorů a rozostřených zvukových ploch, mezi nimiž prosvítá becketovsky hořkotrpká melancholie a sentiment, za který se nestydíte. Na Chodovské tvrzi dnes od 20:00 hodin zahrajou v rámci výstavy, jejíž název by mohl být titul jejich dalšího alba bez mkrnutí oka – Obejdi třikrát horu a noc bude tvá.

Marie Hladíková i Anders Grønlien čerpají ve své tvorbě z personální mytologie, v jejímž centru stojí velká témata jako láska, krása, smrt, dobro, zlo… Jejich umění hovoří o spodních proudech (nejen) lidského vědomí ale i jejich protikladech - o romantickém opojení přírodou a snovostí. Výstava na Chodovské tvrzi je druhým galerijním projektem, na kterém společně pracovali. Skrze společnou instalaci diváky nečeká nic méně dramatičtějšího než procházka ze dne do noci, ze světa do zásvětí, z ráje do pekla a možná i naopak.

Když jsme viděli prostory galerie, shodli jsme se, že bude dobré pracovat s vygradováním světla. Bavili jsme se o kontrastech mezi klidem a chaosem, radostí a smutkem, euforií a nudou, krásou a ošklivostí... Oba nás fascinuje horská krajina, už v naší minulé spolupráci jsme jednu takovou vytvořili. Skalnatá horská scenérie má specifický rozměr, zachovává si určité drama, tajuplnost a mystičnost,” popisuje Anders Grønlien zrod výstavy. „Kromě inspirace přírodou jsme také oba ovlivněni filmovou estetikou, oba se dotýkáme magie a šamanismu, ať už v abstraktní rovině, nebo té realističtější,“ dodává Marie Hladíková a dál konstatuje, že Grønlienova tvorba je poetičtější a vitálnější než její, která hraje na temnější a anorganičtější notu.

Marie s Andersem mají rádi nedořečené fantasy příběhy. Název výstavy naznačuje nejen její obsah, ale když člověk ví, jak vznikala, často i způsob její geneze,” doplňuje k projektu kurátorka galerie Helena Blašková. Naznačuje tak, že spolupráce více autorů na výstavě umožňuje posunout díla do nových kontextů a novým příběhů. Záleží pak už jen na návštěvníkovi, jak si je sám namíchá s těmi svými... „Přál bych si, aby diváci vnímali výstavu jako vizuální báseň,” říká Grønlien a Hladíková s úsměvem dodává ”a zaříkávadlo, která vás zakleje.”

Přijít se zaklít můžete dnes 16. 3. 2012 od 19:00 hodin (komentovaná prohlídka) a 20:00 hodin (koncert projektu Rouilleux).