Novinky

Ulrich Schnauss&Mark Peters - Underrated Silence

Schanuss má za sebou jako produktivní třicátník úctyhodné množství rozličné spolupráce i sólového vypětí a na soupisku produkce vměstnal vedle ambientu a indie elektroniky i techno. O to víc zaráží, jak se dokáže odprostit od letitých nánosů a znovu se vrátit k tak čisté, melancholické hudbě jakou předvádí na letošní novince. Pomocné vedení mu zde nabídl kytarista Mark Peters – Schnaussovi tím oplatil za svou domácí dream popovou kapelu Engineers jeho účast na třetí „inženýrské“ řadovce In Praise of More. Díky uspokojivé spolupráci Schnauss v Engineers ještě asi nějakou dobu zůstane. Engineerská procítěnost zřejmě vystihuje jeho momentální ambice: kráčí po dávno prošlapaných stopách s alternativní zvukovou výzbrojí. A nabízí jistotu poctivého přístupu. Skladby nikdy neponechává prázdné, ani náhodně zdobené, léty vybroušený cit pro detail, začátek i konec skladby je Schnaussovou předností.

Promyšlenost materiálu přináší uklidňující efekt. Avizuje to taktéž název jako i přebal desky. Zápletky skladeb jsou až triviální, klavír, post-rocková kytara i daný rytmus zní jako oprášený z romantických osmdesátek, ale Schnauss přiznává drženou naivitu, kterou lze bez problému přijmout jako dnes vítaný bonus. Spolu s Petersem se netrápí obsažností vývoje, prostě ukazuje denní a přírodní doby v křehkých prezentacích a spoléhá na duchaplnost pozorovatelů. Jeho skladby nevyžadují ani tak bedlivé analýzy linek a zákrut, jako komplexní pochopení zdánlivě zjednodušující poetiky. A díky všem těm plochám a tónům rozbřesku se dá k Schnaussově hudbě přivinout a malovat si po svém – pakliže jste ten typ. V opačném případě si Schnaussovské zvonivé aranže a echa u vzletné kolekce Underrated Silence raději proklikáte na konec. Živost a radostná svoboda tracků z předchozích Far Away Train Passing By nebo Goodbye ustoupila rozjímání.

Ekaterina nebo titulní, závěrečná skladba dokonce sklouzává svou nekomplikovanou klidností k žánru doprovodné hudby přírodopisných relací, Long Distance Call se díky neinvazivní koncepci trochu mlží a rozplývá a nejedna skladba (např. nadějná Forgotten) mohla skončit u třetí minuty. Na druhou stranu existují krajiny, kterým se rafinovanost místo prostoty vtisknout nedá. Nebylo by to správné. A stejně jako ve světě kolem, musíte v Schnaussově a Petersově deskripci přijmout určitá klišé jako omluvitelná. Pak vás jeho easy listening neunudí, ale donutí relaxovat.

Ulrich Schnauss&Mark Peters - Underrated Silence

2012, Bureau B

10 tracků