Novinky

Toxique - Tips For Grown Up Kids

Pár dní před vydáním desky se na internetu objevil videoklip k singlu Toxique Girls, kam si Toxique přizvali lamačku teenage srdcí Ewu Farnou. Prvoplánové video až groteskně definovalo, kudy se bude ubírat velká část desky. Toxique jako by někde cestou mezi Outlet People a Tips For Grown Up Kids ztratili chuť hrát hudbu, která má nejen světový zvuk, ale je i originální. Dodávka na brázdění Ameriky v šedesátých letech, slečny v kloboucích se širokou krempou a jeansových bundách, to tu bylo už tisíckrát. Farna si polepšila, Toxique pohoršili. Nasedli na mainstreamový vlak, konečná stanice: Estrádovost?

Jsou kapely, které zvládnou vstup na mainstreamové pódium bez potíží a udrží svůj standard. Jsou i takové, které onen přestup semele. Snad to nebude případ Toxique. Outlet People se trefila do vkusu podstatně většího množství lidí než debutová deska. Svět tou dobou žil (a stále žije) electrem. Britská formace La Roux určila, jak má vypadat electro pop na úrovni, Owl City mu dodal příjemnou melodičnost. Toxique pro sebe přeměnili slovo „pop“, které se po plejádě umělohmotných krasotinek na jednu sezónu stalo v Česku spíš urážkou, v nedegradující pojem, jakým populární hudba je na západ od Rozvadova.

Poslední deska startuje unylou písní Happy New Fear a končí skladbou Mum, která působí jako slabý odvar z Florence + the Machine. Písní, které zaujmou od první noty je na albu poskrovnu, ale právě ty drží celou desku a dávají na srozuměnou, že lámat hůl nad Toxique by bylo unáhlené a zbytečné.

Turn Me On by mohla aspirovat na další hit, je nápaditá, mile popová, zaujme. Dancing In the Night je plná syrového electra a přitom drží propracovanou melodii, která je roztrhána na kusy spoustou syntetiky; to tady ale vůbec nevadí. Waiting For the Twilight připomíná indie popové songy a dokazuje, že Toxique umí napsat dobrý pop.

Stále platí jedna důležitá věc, kterou se Toxique turbulencí nového alba změnit bohudík nepodařilo. Kapela pořád patří ke špičce populární hudby v Česku. Má přinejmenším evropský zvuk. Vizuální prezentace nové desky je výborná, aktuální a nadčasová, předčila Outlet People. Toxique jsou kouskem velkého popového světa za Atlantikem nebo kanálem La Manche v malém českém rybníčku.  

Toxique - Tips For Grown Up Kids
9 skladeb
Toxique Music s.r.o.