Novinky

Insania slaví čtvrtstoletí!

INSANIA, která dodnes kolísá na pomezí hardcore a metalu, nasadila od samého počátku ve své tvorbě zběsilé tempo. "Šlo nám jen o to, hrát co nejrychleji a nejtvrději," říkají o těch letech původní členové. Po několika koncertech a po vydání dema Possessed by Insania v roce 988 srazila kapelu v rozletu k zemi brněnská StB, která v satanisticky laděných textech spatřovala výzvu k odboji proti systému. INSANIA se stáhla do podzemí a dále působila pod maskovacím názvem SKIMMED, pod nímž roku 990 vydává LP New Insanity, jednu z prvních nezávislých desek v tehdejším Československu. SKIMMED koncertuje v několika evropských zemích a roku 992 ukončuje činnost.

V roce 992 zakládající člen Poly obnovuje INSANII v novém složení s bubeníkem BlackDrumem, zvolňují tempo a vydávají se hudebně do temnějších vod, ovlivnění v té době přírodní mystikou a J.R.R. Tolkienem. Vzniká demo R.U.DEAD? (992) a v roce 1994 vychází na anarchistické značce Malárie rec. album Crossfade, které slaví úspěch i v zahraničí. Následují alba God Is Insane... Join Him! (Taga, 996), Virtu-ritual (Indies, 998), záznam z koncertního turné po USA Recycling & Live in Seattle (CBR, 000) a Tamto remixuje Insanii (Tamto, 001). Album Rock´n´Freud (X Production, 2008) vítězí v anketě hudebních kritiků Anděl v kategorii hard&heavy, zatímco předchozí alba Trans-Mystic Anarchy (X Production, 001) a "OUT" (X Production, 004) se dočkala užší nominace. Zatím poslední album Kult hyeny (X Production, 010) se dočkalo andělské nominace a posléze ocenění Album roku v anketě Břitva.

Kapela si za dobu své existence vysloužila uznání Jello Biafry (ze sanfranciských DEAD KENNEDYS) a vystupovala např. s VOIVOD, NO MEANS NO či KILLING JOKE. Do dnešního dne odehrála na 650 koncertů (do nichž není započítáno cca 150 koncertů SKIMMED), většinou v českých a slovenských rockových klubech a na festivalech, ale hrála také např. v Polsku, Německu, Maďarsku či USA.

INSANIA se nenechává svazovat pouze formátem crossover, hardcore či metal, ale vstřebává širší vlivy, díky čemuž nebyla nikdy jednoznačně zařaditelná. Texty si střílejí z autorit, konformity myšlení, stádnosti, pomocí sarkasmu, cílených provokací či černého humoru. Její revolta "na prknech, co znamenají podsvětí", letos oslaví čtvrt století trvání.

"INSANIA vyšla z HC a metalu. To byl pro nás ale čistě jen přístav, z kterého jsme podnikali plavby do jiných moří. Občas jsme ztroskotali, vlastně velice často. Ale holou kůži jsme si vždycky zachránili," říká o plavebním kurzu lodi INSANIA kapitán Poly.

Přehled koncertů:

16.3. Hradec Králové, klub Kozinka
23.3. Ostrava, Barrák (+ Free Fall)
24.3. Valašské Meziříčí, M-klub
30.3. Brno, M-13 Muzak (+ La Patchanka)
31.3. Uherské Hradiště, Mír
27.4. Brno, Čarodějáles
11.5. Liberec, Azyl
12.5. Praha, Rock Café (+ První hoře)
19.5. Trnava, fest. v klubu Zelený kríček
6.10. Brno, Fléda: INSANIA provede živý řez ČTVRTSTOLETÍM (+ hosté z
pravěku!!!)