Novinky

Éterická CéU zahájí doprovodný program letošního Respect Festivalu

CéU navazuje na zázračný mix, z nějž se v šedesátých letech v Rio de Janeiro zrodila bossa nova. Brazílie je pověstná éterickými, ale přitom silně expresivními a výsostně muzikálními ženskými hlasy.

K posledním objevům na tomto poli patří jednatřicetiletá CéU, vlastním jménem Maria do Céu Whitaker Poças ze Sao Paula. Zpěvačka se inspiruje především hudbou s kořeny v Africe - jazzem, reggae i nigerijským afrobeatem. K éterickému, hluboce expresivnímu, sluncem prozářenému zpěvu přidává elektroniku a reggae, aranžmá jsou mistrovským dílem v umění dosáhnout maximálního účinku pouhým náznakem.

Zpěvačka získala nominace jak na ceny Grammy, tak i na jejich paralelu Latin Grammy. Zatím největším zlomem v její kariéře bylo druhé album Vagarosa z roku 2009, právem označované za nejlepší brazilskou nahrávku roku, které elegantně spojuje akustické nástroje s elektronikou - a zpěvačku rázem vyneslo mezi nejžádanější brazilské umělce v cizině. Pokud někteří album označovali za nejlepší brazilskou nahrávku roku, bylo to zcela na místě, neboť aranžmá jsou mistrovským dílem a nahrávky mají velmi intimní zvuk se spoustou kouzelných detailů. Když zpěvačka vystupovala v Anglii, britské deníky o ní psaly v superlativech, aniž by komukoli vadilo, že zpívá především v brazilské portugalštině. Jedinou výjimkou alba je anglicky zpívaná skladba Papa, z níž slyšíme lehkou ozvěnu Boba Marleyho. CéU na albu doprovázela brazilská elita, včetně rytmiky průkopnické skupiny Nação Zumbi.

Brazilská hudba je u nás zatím téměř neznámá a koncert CéU, která v Praze představí své nové album Caravana Sereia Bloom, je unikátní příležitostí se s živou brazilskou hudbou seznámit.

Respect Festival 2012 – doprovodný program - CéU /Brazílie/
Úterý 3. dubna od 19:30
Praha - Palác Akropolis
Vstupné - předprodej stání - 360 Kč; sezení (balkón) - 410 Kč
Na místě stání - 400 Kč; sezení (balkón) - 450 Kč