Novinky

V Divadle Archa vystoupí Richard Teitelbaum a Ralph Samuelson

Richard Teitelbaum je jednou z důležitých postav, které se zasloužily o zájem o mimoevropskou hudbu. Byl ji schopen pochopit a zároveň včlenit do kontextu soudobé vážné hudby. Ve spojených státech spolupracoval s umělci, jako byli např. John Cage, Philip Glass, Nam June Paik i nedávno zesnulý choreograf Merce Cunningham.

Ve svých částečně improvizovaných kompozicích Teitelbaum velice citlivě pracuje s nahranými zvuky z celého světa. V Praze uvede skladbu Blends, kterou londýnský Wire Magazine zvolil jednou z deseti nejlepších nahrávek soudobé hudby roku 2002. Jedná se o zvláštní hudební pouť z Japonska přes Indii až po Evropu. Pro její provedení přizval Teitelbaum českého hráče na tabla Tomáše Reindla a již zmíněného Ralpha Samuelsona.

Samuelson, světově uznávaný mistr hry na shakuhachi, doplní koncert o další skladby, mimo jiné o slavnou kompozici Henryho Cowella Universal Flute. Zároveň zazní i tradiční duchovní hudba flétny shakuhachi, kterou Samuelson studoval více jak třicet let s japonským národním žijícím pokladem Yamaguchim Goro. Dílo Richarda Teitelbauma navazuje na estetiku této hudby, obzvláště je tato inspirace znát v jeho precizním zacházení s témbrem a texturou tónu.

Výborně!!! Je to pro mě nesmírně inspirativní komponista. Máme spolu neuvěřitelné množství společných preferencí, počínaje nadšením pro hudební experimentování, přes hru na mysteriosní japonskou flétnu shakuhachi, až po zálibu v živé elektronice a v improvizaci...“ Komentuje chystanou performanci v Arše skladatel, hráč na shakuhachi a pedagog Hudební a taneční fakulty AMU a Ústavu hudební vědy FF UK v Praze Vlastislav Matoušek.

Přestože Teitelbaum Československo navštívil již v letech 1984 a 1991, koncert pátého března bude jeho i Samuelsonovým vůbec prvním koncertem v Česku. O své hudbě bude Richard Teitelbaum přednášet 6. března na pražské FAMU v 17:20. Ve dnech 6. a 7. března Ralph Samuelson povede celodenní masterclass hry na shakuhachi v Zen dojo Praha, Korunní 60.