Novinky

Březnové EC v Akropoli s I Heart Sharks Floex a Dikolsonem

Palác Akropolis uvítá v poslední březnový čtvrtek berlínskou skupinu I Heart Sharks, která patří mezi největší objevy německé nezávislé scény posledních let. V mezinárodním triu se potkávají londýnské zvukové inovace, bavorská preciznost a newyorské hipsterství a výsledek připomíná Foals nebo Bloc Party. Energický dance-punk I Heart Sharks doplní na březnových EuroConnections v pražské koncertní premiéře Dikolson, oceňovaný elektronický projekt Filipa Míška známého ze skupin Roe-Deer a Khoiba.

V kapele I Heart Sharks se potkaly tři odlišné hudební kultury i osobnosti a proto není divu, že jejich hudba je mimořádně originální. Energie rocku a vynalézavost elektronické hudby dává dohromady třaskavý discopunkový amalgán, který německý hudební tisk popisuje jako „setkání The Cure a Kraftwerk na tanečním parketu“. K maličko nepravděpodobnému setkání členů kapely došlo v roce 2007 v berlínské Mecce taneční hudby, v klubu Berghain. Tam dostali Pierre Bee, Simon Wangemann a Georg Steinmaier nápad spojit své síly do společného projektu. Svůj první singl Wolves vypustili v roce 2010 v licenci prestižní britské značky Rough Trade, debutové album Summer si ale vloni vydali sami za pomoci fanouškovských investorů z portálu Pledgemusic.

Desku ohlásil v říjnu výbušný singl Neuzeit s německým refrénem a provokativním videoklipem, v němž se záběry na kapelu promítají na nahá ženská i mužská těla. I zbytek alba je ve znamení vysokooktanových náloží, které I Heart Sharks natáčí pod heslem „tohle nejsou chyby, tohle je experiment!“ Deska sklidila v německém tisku pozitivní reakce, byť někteří novináři měli pocit, že se tak úplně nepodařilo zachytit atmosféru živých koncertů, kterými jsou I Heart Sharks proslulí. Svoji pověst budovali předskakováním stylově spřízněným kapelám Cobra Starship, Does It Offend You, Yeah? nebo Zoot Woman a vloni procestovali Německo s Friendly Fires. V Praze zahrají vůbec poprvé.

Svůj domácí koncertní debut si na březnových EuroConnections odbude i český projekt Dikolson, za nímž stojí kytarista a producent Filip Míšek, neodmyslitelná součást pražské nezávislé scény nultých let. Jeho loňský sólový debut The Bear is Sleeping Now plný introvertního downtempa vzbudil značný ohlas a vysloužil si například nominaci na hudební cenu Apollo.

Filip Míšek se na začátku tisíciletí podílel na dvou albech skupiny Roe-Deer. Když ji společně se zpěvačkou Emou Brabcovou v roce 2002 opustili, vznikl projekt Khoiba a s ním oceňované desky Nice Traps a Mellow Drama. Proslulost jejich atmosférického popu překročila i české hranice a skupina pravidelně koncertovala v zahraničí, její historie se ale uzavřela v roce 2007. Jako Dikolson začal Míšek remixy pro Sunshine nebo Umakart a souběžně s pečlivou přípravou debutového alba natočil i soundtrack k filmu Den draka (2010) či hudbu k japonskému tanečně-vizuálnímu představení Indefinite Kingdom (2010). Album The Bear is Sleeping Now vznikalo střídavě v pražských Dejvicích a na Islandu a podíleli se na něm i americký zpěvák Adam Sarmiento nebo Japonka Yoko Honaga.

Po koncertech v Reykjavíku a na Slovensku se Dikolson v koncertní podobě rozrostlý o spřátelené muzikanty představí 29. března konečně i v Praze. Kontrast jeho fantazijních elektronických kompozicí a třeštivého tanečního rocku I Heart Sharks slibuje návštěvníkovi březnových EuroConnections v Paláci Akropolis další skvělý koncertní zážitek.

EuroConnections: I Heart Sharks Floex (DE) + Dikolson (CZ)
Čtvrtek 29. března od 19:30
Praha - Palác Akropolis
Vstupné: Předprodej lístků v kavárně Paláce Akropolis a Ticketpro - 240Kč v kavárně Paláce Akropolis, 240 Kč +poplatky v předprodejích; 320 Kč na místě

Foto: I Heart Sharks Floex (press)