Novinky

SOAP&SKIN - Narrow

Série fotografií a koláží, jež byly předzvěstí nového počinu této magické osobnosti rakouské hudební scény, dávají s mrazivým podtextem znát, že duše Anji i nadále bloudí po stezkách zčásti zapovězených a pokřivených, zčásti však krásných a fascinujících. Smrt jejího otce, který zemřel roku 2009 na infarkt během jízdy na kole, se vynořuje v souvislosti s Narrow ve všech možných podobách, fotografie rozbitých kol jsou pak nejčastějším a nejvíce vypovídajícím motivem.

V úvodní strhující skladbě Vater se odráží všechny možné roviny Anjiného projevu. Nejprve skrz symboly poklidně promlouvá ke svému otci, aby ve chvíli, kdy je již posluchačova mysl omámena jemně plynoucí melodií zpěvu a klavírního doprovodu, ji zburcovala svým zvyšujícím se hlasem, nabírajícím na napjatosti, a to až k zoufalému výkřiku. Chvíle následného uvolnění vydrží tak akorát na nadechnutí a pak opět vybuchne, tentokrát v majestátný, elektronikou podbarvený závěr. Posluchač vnímá s očima dokořán. Ta syrovost, ta přímost, jednoduchost klavíru a naléhavého projevu Anji Plaschg se zarývá pod kůži. Vtírá se pocit, že se něco hroutí, jako by člověk žil v neustálé iluzi a teď byl zasažen čímsi, co ho svou živočišností nutí vzbudit se a obrátit se k sobě samému. Kumuluje se až k emotivně nejvypjatější Vater.

Zbývající skladby, jako Cradlesong a Lost, vyznívají spíše jako poklidné utěšení, smíření se s tou nenadálou ztrátou, byť na ni slovami Anja stále naráží. V zajímavě zpracovaném coveru Voyage Voyage, jenž provází rakouský film Stillleben, ve kterém SOAP&SKIN využije své charisma v pozici herečky, střídá protestně svůj ve výškách nádherně čistý hlas s lehce vzdorovitým tvrdým tónem, jako by neustále narážela do příliš uhlazených a „dokonalých“ věcí. Deathmental a Big Hand Nails Down na minialbu představují úderné elektronické skladby s lehce znepokojivým nádechem. Wonder se sborově vyzpívanými refrény, které jsou u SOAP&SKIN novinkou, pak plyne v neuvěřitelné lehkosti, jako pomalu poletující list, jako komíhající se plamen svíčky. A pak je tu Boat Turns Toward The Port, omamný dialog mezi zadrženým dechem a husí kůží při vzletu kosmické lodi k nebi, skrz výbuch a plameny.

Při poslechu Narrow je neustále cítit vyzývavý pohled SOAP&SKIN, který je upřený nikoliv do očí, nýbrž noří se daleko hlouběji a při tom předává cosi, co si už každý musí přebrat sám. Jako by vás Anja Plaschg vedla za ruku, abyste se skrze paletu jí načrtnutých emotivních scén vydali bloudit svým vnitřním světem. 

Výtka? Snad jen by album mohlo být ještě o trochu delší, což však SOAP&SKIN důmyslně obchází označením „minialbum“. Při zdolávání Narrow si zvyknete na její přítomnost ve vás a dříve, než je vám milo, se Anja utiší a vy si najednou připadáte podivně prázdní.

Její první pražský koncert, který proběhne v úterý 6. března v Divadle Archa, snad nemohl být lépe načasovaný.

SOAP&SKIN - Narrow
Play it Loud Sam
8 skladeb