Novinky

Emika - MeetFactory, 24.2.2012

Páteční večer v Praze měl hudebně hodně co nabídnout. Krom vystoupení Emiky v Meetfactory i lákal na Hidden Orchestra v Paláci Akropolis. Zpočátku se kolidování data někomu mohlo jevit jako drobné dilema, leč MeetFactory vyšlo vstříc početným dotazům a počátek vystoupení upravilo tak, aby s mírným úsilím bylo možno stihnout oba koncerty. Všichni, kdo navštívili obě páteční akce rozhodně nelitovali!

Hidden Orchestra se představili i v Brně. Na fotoreportáž ze čtvrtečního vystoupení s projektem Mythematica na brněnské Flédě se můžete podívat zde.

Prvním vystupujícím večera ve smíchovské MeetFactory byl slovenský producent a dj Dalibor Kocián aka Stroon známý pro svou temně laděnou post-dubstepovou tvorbu, již v pátek podkreslil tóny rozměrného xylofonu. O psychedelickou projekci, speciálně vytvořenou na míru pátečnímu vystoupení, se postaral Vj Stix.

Elektronická diva Emika

Emika, nedávný objev labelu Ninja Tune Emika, vlastním jménem Ema Jolly, loni vydala svou eponymní prvotinu a rázem se zařadila mezi interprety, jejichž tvorbu nelze nechat bez povšimnutí. Klasické klavírní hudební vzdělání, hodiny operního zpěvu, triphopové podhoubí anglického Bristolu a Berlínský důraz na beat. Tomu všemu je společným jmenovatelem právě Emika, která jmenované složky organicky spojuje v eklektických skladbách propracovaných do drobných detailů. Temný vokál si drží konstantní linii bez úletů do závratných výšek.

Drobný pult s mikrofonem uprostřed pódia působil poněkud rozpačitě do okamžiku, kdy se na vysokých podpatcích a v poloprůhledných šatech na podiu objevila Emička, jak sama sebe titulovala v pozvánce na koncert. Ačkoliv zpočátku působila mírně nejistě, první tóny dávaly tušit, že o žádnou křehotinku nepůjde. Hned zpočátku na nás vypustila největší hity desky - Pretend, Professional Loving, Double Edge a 3 Hours. To vážně? Kam to bude gradovat? Půlka vystoupení před námi a ty největší hity za námi...

Obavy ovšem odezněly hned v zápětí, kdy se Emika pustila do nových kousků a ptala se nás, zda máme rádi trippy music. Ať už tím konkrétně myslela cokoliv, zavalila nás záplavou hutných beatů skoupých na vokál a předvedla odlišnou, nekompromisní polohu svého projevu. Kdo měl do této chvíle pocit, že jde jen o slastně se vlnící figurku zahalenou v mlze, preciznost a striktnost ho vytrhly z letargie.

Následné vystoupení její maminky, jež byla po celou dobu přítomna v publiku, umocnilo pocit, že Emika je tak trochu "naše". Poměrně slušnou češtinou se rozpovídala o českém původu, radosti z vystoupení v Praze a lítosti, že nám toho Emika mnoho česky nepoví. Nepoví, ale prozradila svou čerstvou ideu o přestěhování se do Prahy někdy kolem podzimu. Ať už to myslela vážně, či z ní jen mluvilo dojetí z neobvyklé vstřícnosti publika, určitě jsme ji na českém pódiu neviděli naposledy. Ostatně ani odchod ze scény neměla jednoduchý. Vydupaný první přídavek a návrat i na podruhé. Očividně velmi překvapená Emika najednou nevěděla, čím diváky odměnit, většina skladeb už zazněla. Možnost volby tedy připadla samotnému  publiku. Po chvíli směsice výkřiků zazněla znovu skladba Drop the Other, jejíž tóny kláves již odvály notnou část publika do jiných koutů Prahy.

Na afterparty pod taktovkou tvprodukt v MeetFactory zůstalo už jen pár jedinců, kteří předváděli krkolomné kreace na singly producentů jako Nosaj Thing či Hudson Mohawke. Ačkoliv šlo o poměrně pestrý průřez, nadšení se, soudě podle prázdného sálu, nekonalo.

Emika a The Brandt Brauer Frick Ensemble

Emika nedávno spolupracovala s The Brandt Brauer Frick Ensemble, desetičlenným berlínským tělesem, které 23. března navštíví Palác Akropolis v rámci Red Bull Music Academy Praque Session. Tuhle akci určitě nepropásnete.

Foto: Luba Mrkvica