Novinky

Kvartet Hidden Orchestra vystoupí v únoru na Flédě i v Akropoli

Vloni Hidden Orchestra v Akropoli doslova uhranuli pražské publikum, které je nechtělo pustit z pódia a hudební média psala o koncertu roku. „Opáčko“ jednoho z největších objevů britské elektronické hudby posledních let slibuje další fantastický zážitek.

Hudba Hidden Orchestra bývá někdy popisována jako soundtrack k nočním procházkám, k čemuž svádí název jejich dva roky starého debutu Night Walks. Jak ale naznačil třeba jejich loňský pražský koncert, nokturální hudba v podání kvarteta ze skotského Edinburghu nejsou jen rozjímavé nálady – jejich kombinaci klasických jazzových instrumentů a sofistikované elektroniky ostatně dominuje dvojité kombo bicích, jež dodává zvuku Hidden Orchestra energickou injekci. Skupina, která je srovnávaná s podobně velkoryse rozkročenými hudebními tělesy jako jsou Jaga Jazzist či The Cinematic Orchestra zavítá do Prahy i Brna.

Mozkem i duší Hidden Orchestra je skladatel a multiinstrumetalista Joe Acheson. Do Edinburghu se přestěhoval na konci tisíciletí kvůli studiím na vysoké škole a Skotsko mu učarovalo. Od roku 2003 natáčel ve svém domácím studiu hudbu pro televizi, rádio i reklamní spoty, vždy ale toužil dát dohromady také vlastní kapelu. Prvního spoluhráče našel ve své manželce Poppy Ackroyd, která je vystudovaná houslistka a zbytek kapely se rekrutoval ze dvou výtečných skotských bubeníků, které přestalo bavit vysedávat jen ve studiích na cizích zakázkách. Z Joe Acheson Quartet se během roku 2010 stal Hidden Orchestra a začaly přípravy na natáčení debutu Night Walks. Originální fúze jazzu, filmové hudby a ambientu se ujala prestižní britská značka Tru Thoughts a kapela za ni sklidila zasloužené ovace.

Vloni v létě Hidden Orchestra v rozšířené desetičlenné sestavě aplaudovalo Glastonbury a kapela si zahrála v rámci koncertní série BBC 6Music. Předzvěstí druhé studiové nahrávky je listopadový singl Flight, bezmála osmiminutová náladová kompozice, v níž na klarinet hostuje český hudebník Tomáš Dvořák alias Floex. Stálice domácí elektronické hudby se postarala o B-stranu vinylového singlu, na níž je remix skladby Dust z debutu Hidden Orchestra. Floex a Joe Acheson k sobě mají velmi blízko hned v několika ohledech, ať už je to hudební poctivost, kompoziční puntičkářství, či perfektní cit pro atmosféru nahrávek. Tam kde ale Floexovy skladby začínají improvizacemi s klarinetem, má šéf Hidden Orchestra rytmické přechody ze starých jazzových desek. S obrovskou pečlivostí je rozebírá na atomy a přepisuje do notového zápisu a pak nechá znovu zahrát své bubeníky Tima Laneho a Jamieho Grahama. Tento „oživený sampling“ dává tvorbě Hidden Orchestra fantastickou jiskru, která ještě více vynikne při živém vystoupení, jak se ostatně mohla Praha už přesvědčit.

Hidden Orchestra z muzikální poctivosti jazzu vydestilovali něco zcela unikátního a Achesonův volnomyšlenkářský přístup k žánrům či zvukům dělá z jeho kapely zcela ojedinělé těleso, jehož hvězda bude v dalších letech nepochybně stoupat. Nezařaditelní, tajemní a nenapodobitelní – to všechno jsou Hidden Orchestra, kteří se 23. února představí publiku brněnské Flédy a o den později - 24. února - se vrátí po roce do pražského Paláce Akropolis.