Novinky

Pepe Deluxé - Queen Of The Wave

Nejsou slavní, ale za to zatraceně suverénní. Za více než 10 let poměrně kontroverzní historie nasbírali dost historek na to, aby byli zajímaví. Např. jejich dlouhohrající debut Super Sound byl natolik proložený samply, že jej museli stáhnout a předělat. Se samply nikdy nepřestali a tak i jejich zřejmě nejznámější singl Salami Fever nenápadně vylepšili o fragment Take Me To The Hospital od Prodigy. Aby nevznikly pochyby o tom, jak vážně to s uzeninami myslí, natočili absurdní videoklip a „upozornili“ na stránky salamifighting.com. Poselství je tu… velké: „Food does not only give life, it can also kill!“ (viz web). James Spectrum a Paul Malmström, který přišel do kapely později, ale o to víc se nyní angažuje, si jen málokdy odpustí zběsilé tempo a pohled zpět – dobrou ukázkou je singl z roku 2007:

Po pár reklamách na zakázku, pár singlech a remixech pro Eminema, Toma Jonese ad. zrealizovali Pepe Deluxé v rámci kontraktu s Catskills Records před dvěma týdny další vypečený kus.  Rozjíveností se vyrovnají kultovním Gentle Giant nebo surfařským Messer Chups. A v lecčems je dokonce předhání. Ganster music, árie, orientální vlivy, doorovské klávesy a midi chórus nebo zdobné detaily v podobě zvonků z vlakových přejezdů používají Pepe Deluxé naprosto nepředvídatelně, takže poslech způsobuje lehkou dezorientaci. Že není možné vyjít z úžasu, ovšem odpovídá intenci alba: ojedinělé, fantasticko-futuristické drama totiž postavili Pepe Deluxé na koncepci románu Fredericka S. Olivera z roku 1886 (vyšel 1905). Dweller of Two Planet byla jednou z prvních knih evidujících děje průmyslové revoluce a Oliver zde vytvořil originální pojetí budoucího života i společnosti.

Deska Queen Of The Wave je tedy trochu retro, trochu hype. Jejich odkaz na někdejšího vizionáře nemusíte brát nutně vážně – Pepe Deluxé jsou bravurní už jako přehlídka ultra aluzí a stylové nestrannosti. Album je plné opozic: některé groovy roztančí, z některých běhá mráz po zádech. Tak např. My Flaming Thirst připomíná Bondovku, ale hned následující In The Cave je preludiem jímavým a hororovým jako zraněná porcelánová panenka. Go Supersonic začíná jako aktuální alternativní pop-rock, což poté ruší necelých 30 vteřin operního zpěvu a concertina. Úvodní Queenswave mohli vystřihnout z muzikálu Hair. Rock-operní The Storm může být shodou okolností dost dobře narážkou na francouzskou hymnu Queen of The Wave. Riders On The First Ark onu šílenou pouť uzavírá přímým odkazem na psychidelie 60.-70. let, zvuky burácejícího moře a westernovskou koncovkou… Zřejmě nejméně absurdní song je nakonec rajcovní singlovka A Night And A Day – bavte se:

Pepe Deluxé - Queen of the Wave
Catskills 2012
12 skladeb