Novinky

6dbs: Od Enfilade si hodně slibujeme, Fléda nám dala volnou ruku

Kdo jsou 6dbs a co si máme představit pod jejich prací?
Jsme skupina lidí, kteří mají rádi muziku. Vyhledáváme zajímavé projekty, které představujeme veřejnosti. Řídíme se především vlastním vkusem a osobními vztahy s kapelami. Ty jsou pak rády, že sem dojedou za námi na tzv. dovolenou, kterou zaplatí návštěvníci. Vlastně jsme taková divná forma cestovní kanceláře.

Kdy jste se dali dohromady?
Kolega Aleš už dělal koncerty dřív a do Brna dovezl například rakouskou Valinu. Spolu s ním jsme založili 6 dBs před třemi roky.

Co bylo hlavním motivem pro vznik 6dbs?
Chtěl jsem v Brně udělat koncert rakouských BulBul, ale nedovedl jsem si představit, co všechno obnáší udělat koncert. Proto jsme si nejdřív vyzkoušeli udělat koncert Voodooyoudo a Pinking Shears. Zjistili jsme, že to je celkem jednoduché a dál už to šlo samo. Vooodooyoudo vlastně dodnes fungují jako naši věrní pokusní králíci, pomáhají nám s koncerty, propagací a často jsou předkapelou.

Co znamená název 6 dbs? Kde se vzal?
Docela dlouho jsme se s Alešem hádali o to, jaký bude název, protože název je to nejdůležitější. Nechtěli jsme se jmenovat nějak pitomě. Ale hádky nikam nevedly a 6 dBs je dílem kompromisu mezi Alešovým 666dB a už nevím čím. Kluci z kapely My Dead Cat pak vymysleli, že to znamená Six Debils. Ve výsledku je to ještě mnohem debilnější název, než jakákoli jiná varianta, ale postupem času vidíme, že na názvu vlastně zase až tolik nezáleží.

Jaký druh akcí pořádáte?
Jde o koncerty plné emocí. O zajímavý zážitek a energii, kterou můžete vstřebat jen na rockovém koncertě a nikde jinde. Muzika je pro nás především zábavou. Neomezujeme se na styly.  Nic na koncertech nepropagujeme, jde jen o zábavu.

Jaké kapely sem vozíte?
Ze začátku jsme vozili hlavně kapely z Itálie a Španělska, teď se orientujeme spíš na Dánsko a Švédsko. S lidmi ze severu je totiž legrace. Třeba Francouzi jsou oproti tomu hrozně nudní. Kapelami z Velké Británie taky nepohrdneme a od Američanů člověk nikdy moc neví, co čekat.
Co se týče stylů, tak se nebráníme ničemu a máme za sebou i pravé jazzové dýchánky s lidmi z In Depth’n’Dense (nyní Pitch Bender), ale většinou by naše akce spadly do škatulky math-rock.

Kde všude působíte?
Působíme především v Brně, ale chceme v současné době organizovat nějaké akce v Kutné hoře. Takže se možná staneme takovým McDonaldem DIY koncertů. Spolupracujeme taky s kamarády z Landmine Alert (Praha) a třeba s kapelou Lealoo - taky z Prahy.

Co pro vás znamená hudba?
Pro mě osobně zábavu, noty a hráčské umění. Toho si ale na koncertech člověk už moc neužije. Je to hlavně zábava, emoce; vše se ukrývá za kumštem, na to se leckdy zapomíná. Hráčský a skladatelský um nejde nahradit ani hlasitostí.

Co dělají členové 6dbs mimo pořádání koncertů?
Sestava 6 dBs je trochu nestálá, ale když vezmeme hlavní členy, tak já pracuji na Flédě a studuji, David studuje, Aleš pracuje jako ajťák a staví zakázková kola Ass Fault Lickers a Andrej se odstěhoval do Prahy, kde se živí jako IT specialista. Naši grafici - Yvans je návrhářem oblečení a živí se jako grafik různých plakátů, Obr.Petra studuje animaci a cestuje různě po světě.

Co chystáte na rok 2012?
Navázali jsme spolupráci s Flédou, čehož si hrozně vážíme a je to pro nás šance. Fléda nám dala více méně volné ruce. Seriál, který jsme spolu připravili, se jmenuje Enfilade (fanoušci At the Drive-in pochopí), objeví se v něm například Obstacles, Guts Pie Earshot, de Mood, Ills, Prawn nebo Ape Up.  Uvidíme, jaký to bude mít úspěch. Do budoucna bychom se rádi chytli větších kapel jako Yeah Yeah Yeahs, Pulled Apart By Horses atd. Ale booking takových kapel je už trochu složitější záležitost..

Jaký máš nesplněný koncertní sen jako fanoušek?
Třeba bych chtěl někdy vidět hrát Jaco Pastoria nebo Joea Morella a Franka  Zappu, ale to už se mi asi nepodaří. Ze současných věcí mě štve, že jsem promrhal Nine Inch Nails, ale teď mi zas svitla naděje, že ještě uvidím ATDI.

A jako promotér? Koho by sis přál českým fanouškům přivézt?
Jako promotér nemáš problém přivézt prakticky kohokoliv, jediný, na čem záleží, jsou finance. Trh funguje v téhle muzice dokonale (díky bohu). Největším přáním by bylo asi někoho „objevit“ nebo si vypiplat k popularitě tak, jako se to třeba povedlo Kyeo s Astronautalisem. Jsou sice kapely, na které máme spadeno - Pulled Apart By Horses nebo Queen Sea Big Shark, ale uvidíme.

Jakou akci byste naopak v žádném případě nedělali?
To nevím, nedokážu na to jednoznačně odpovědět. Nedělali bychom asi nic, co by nás nějak nezaujalo a podle našeho názoru by taková akce nestála za námahu. Kapely, kterým neholdujeme, třeba Ska-P nebo nějaké NS kapely. Ty ať klidně vystupují, když na ně chodí lidi, nic proti tomu nemám, ať si klidně hlásají, co si hlásají, ale takový koncert bychom nepořádali.

Více informací o 6 dbs a jejich koncertech naleznete na oficiálním webu nebo na Facebooku.