Novinky

Lenka Dusilová - Baromantika

Lenka Dusilová pokročila na nové sólovce ještě o kus dál než s Eternal Seekers. Kuklivá poezie, mámivé melodie i náladovost je dotažena do většího symbolismu i většího patosu. Sáhla po ještě větších výškách, natáhla se v ještě větším rozsahu. Přitom uvolněná a v mírnější poloze toho často řekne mnohem víc než v extatických  aranžích. Např. ve srovnání s dramatizovanou Smiluje je třeba zpěvavé Království zvyků mnohem vstřícnější, uším blíž. Stejně tak přísná Valérie je kusem, který citelně otřese požitkem z alba jako celku. Album někdy hází znenadání těžký rockový stín tam, kde se čekalo folkové slunce. A taková je Baromantika - na jedné straně stále založena na poctivé kytarové písničce, na druhé straně jakoby se snažila předvést všechny možnosti studiových úprav. Kolem zpívánkového květu rozprostřela Lenka spoustu sladkobolné aury.

Silná skvadra

TaraFukovské Wspomnienie s Dorotou Bárovou je temnou jednoaktovkou pro dva krásné zpěvy, Kontrapunkt lemuje klavírní preludium Beaty Hlavenkové a končí zamyšleným broukáním. Brother je jazzovo-bluesovým duetem s hostujícím Justinem Lavashem, Moje milá zase veselou vydrnkávačkou s klarinety a smyčci… Mrazy a Ptáci jsou zajaté elektronikou a obě silně připomínají Lenčinu milovanou Imogen Heap – trhanými mutovanými hlasy i strhující rytmikou bez nástrojů. Jsou přesnou ukázkou toho, proč je Baromantika nominovaná na všechny nově se formující ceny za rok 2012. Přináší nový tip většinově vokální desky s nekonečně proměnlivými múzickými variacemi. Těžko si lze představit, že by šlo na album vměstnat ještě víc. Tým s Beatou Hlavenkovou, Viliamem Bérešem a Patrickem Karpentskim v čele představuje sám o sobě silnou muzikantskou čtveřici, hutnost aranžím ale přidávají i další hosté: Miloš Dvořáček, Ema Brabcová-Dietrichová nebo harfistka Hedvika Jouzová. Chybí mi tu sice lehkost třeba bývalé laskominy Pro Lenku, příjemně ale překvapuje barevnost znaná z Mezi světů, neomylné gradace a pronikavé refrénové linky.

Někdy plachá, někdy emotivní

Pakliže někomu nesouladnost skladeb nepřekáží, určitě si Baromantiku vychutná. Zasnít se je ale na nové pouti těžší. To proto stavím nad desku onen pomyslný otazník a nerozhodné „ale…“ Ač je každý dílek sám o sobě malým uměleckým dílem, výpověď romantických zpěvů zdá se mi nejasná. Přesto vzbuzuje uznalý údiv a na několikátý poslech dovoluje opravdu poutavé ponory. Vyspělý experimental je v tomto případě definovaný strunami, city a temnými chvilkami s více než špetkou vis vitalis. Audi, vide, tace.

Lenka Dusilová -Baromantika
Vyšlo - 2011
Vydavatel - 100promotion