Novinky

Lamb představí v Praze i Brně své nejnovější album Five

Lou o tom říká: “Andy mi jen řekl 'přišel ten správný čas - dej mi jediný důvod proč nenatočit další desku?' a mě žádný takový důvod nenapadl. Myslela jsem na to samé a nemohla jsem ze sebe dostat ani slovo. Po tak dlouhé pauze, kdy jsme se oba zabývali vlastními projekty, měl pravdu. Přišel ten správný čas."

Po čtyřech kritikou vysoce ceněných albech vyrostli Lamb ze skromného dua z města Manchester do koncertní senzace, která s každým novým albem obohacovala zvukovou paletu alb předcházejících. V roce 2003, kdy vydali Between Darkness And Wonder, Lou a Andy vytvářeli již komplexní orchestrální aranže a skládali s hráčem na kontrabas Jonem Thornem a kytaristou Oddur Mar Runnarsonem. Pokud se měli do studia vrátit, museli znovu vyvolat esenci Lamb: dva tvořivé mozky, vyhládlé po tvoření nové hudby a neponičené komerčním tlakem.

"Na první desce to bylo takové čisté," pokračuje Lou. "Technologie, které jsme měli, byly k smíchu, ale svým způsobem to nahrávkám dalo sílu a syrovost."

S větším využíváním zvukových možností se logicky dostavily těžkosti, které kulminovaly na jejich čtvrtém, předposledním albu. Bylo to tak frustrující, že se Andy vyhýbal práci ve studiu. Propast mezi ohromným zvukem kapely a akustickým intimním zvukem se zvětšovala. Lou se dostala do fáze, kdy se potřebovala věnovat folkovějším prvkům a Andy cítil, že je na téhle cestě už jen jako Lou a ne jako dvojice Lamb.

Lou Rhodes od té doby vydala tři sólová alba včetně alba Beloved One, které bylo oceněno Mercury Music Prize. Všechna tři alba - Beloved One (2006), Bloom (2007) a One Good Thing (2010) ukázaly nekomplikovanou, hudebně ořezanou emotivní & akustickou tvář Lou. Andy Barlow cestoval po světě, remixoval a spolupracoval s jimými umělci jako producent. Jeho sólový projekt nesl název LOWB. Pak ovšem došlo k zmíněné nabídce a práce na albu 5 mohla začít. Andy říká: "Toho dne, když jsem dokončil své sólové album - a to trvalo pět let, jsme začali pracovat na nové desce Lamb - a to trvalo pět měsíců."

To, co kdysi byla pečlivá stavba zvuku a zvukových vrstev, se změnilo na soustředěnější přístup dle pravidla "méně je někdy více". Digitální mašinky ve studiu uvolnily místo vřelejším analogovým systémům.  "Lamb byli vždycky o souhře čehosi "opravdového" a technologie kolem toho," říká Andy.

Jon Thorne zahrál nádherně na kontrabas a Damien Rice přispěl svým hlasem v duetu Back To Beginnig, ale jádrem tohoto seskupení jsou opět Lou a Andy. Album nese název 5, možná protože jej nahrávali pět měsíců a je v pořadí páté, možná ne... Deska sklízí nadšené kritické ohlasy a fanoušci mluví o fantastických koncertech.

Lamb v únoru odehrají v Česku dva koncerty, kde bude možné jejich nové album slyšet take živě. První se odehraje 4.února v KC Vltavská v Praze, druhý o den později na brněnské Fléďě.

Praha - KC Vltavská
4.2.2012
START: 20:00
Vstupenky na pražský koncert jsou k dispozici za 690,- Kč + poplatky v sítích Ticketforpeople, Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, na místě v den koncertu za 850,- Kč.

Brno - Fléda
5.02.2012
START: 20:00
Na brněnský koncert jsou vstupenky v k zakoupení v Ticketstream, DPL, Indies, Fléda Recepce, Krmítka za 550,- Kč, v den koncertu na místě pak za 599,- Kč.