Novinky

Brněnský JazzFest představí světovou i domácí jazzovou špičku

Domácí kapely na JazzFestu pochopitelně nesmějí chybět. Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijala v podstatě celá domácí špička - od stálic, jako jsou třeba Milan Svoboda nebo Jiří Stivín, až po skvělé nové projekty lídrů nastupující jazzové generace Libora Šmoldase, Davida Dorůžky nebo Marty Töpferové,“ říká dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Jazzový kytarista světové úrovně David Dorůžka vystoupí hned ve dvou kapelách: jako host mezinárodní sestavy Inner Spaces vedené trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou, saxofonistou Lubošem Soukupem a klavíristou Vítem Křišťanem a nejnovější kapely zpěvačky Marty Töpferové, jež dlouhodobě spolupracuje s dalším výrazným zástupcem mladší generace Tomášem Liškou. Nabídku domácí improvizované tvorby doplní klavíristé Matej Benko (s originálním dlouhodobě fungujícím kvintetem) a Jiří Levíček (s vynikajícími newyorskými spoluhráči Rossem Pedersonem a Francoisem Moutinem). Publikum se může těšit také na výjimečné domácí instrumentalisty z kapel Muff, Milan Svoboda Quartet a kombinovaných sestav i bigbandu sestaveného ze studentů nedávno vytvořeného jazzového oddělení Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

„Letošní JazzFest nabízí nadstandardní množství mezinárodních projektů, mezi kterými vedle již zmíněného tria Jiřího Levíčka a sestavy Inner Spaces vyniká společná kapela kytaristy Libora Šmoldase a americké saxofonové legendy Bobbyho Watsona,“ doplňuje Vilém Spilka a dodává: „Neméně zajímavá je sestava španělského kytaristy Alberta Vily se zdejší rytmikou a u nás domestikovaným holandským saxofonistou Cyrillem Oswaldem.“ Kulaté a stěží uvěřitelné sedmdesáté narozeniny v Brně oslaví i osobnost, jež je pro mnohé zosobněním žánru jazzu - Jiří Stivín. K oslavě se přidá i trombonista Mojmír Bártek slavící shodné jubileum a pochopitelně také mnoho hudebních gratulantů.

Festivalové návštěvníky čeká i celá řada dalších hostů, kteří nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné hudební zážitky. Vedle české a evropské jazzové ekipy se pochopitelně představí celá řada zahraničních hvězd, jmenovitě vysoce ceněná nová kapela saxofonisty Donnyho McCaslina, folk-jazzový projekt Mama Rosa fenomenálního bubeníka kytaristy a zpěváka Briana Bladea, úžasný klavírista Tigran Hamasyan, ruský trumpetista Alex Sipiagin v doprovodu basisty Borise Kozlova, kvarteto kytaristy Jonathana Kreisberga s výtečným Willem Vinsonem na alt saxofon, kultovní izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen a trio indo-amerického klavíristy a jazzového vizionáře Vijaye Iyera. Ty nejluxusnější ozvěny jedenáctého ročníku s dvouměsíčním odstupem v rámci festivalové letní série obstará hudební fenomén Pat Metheny. Ten svůj nový projekt Pat Metheny Unity Band předvede zdejšímu publiku 28. června v Bobycentru. Chybět pochopitelně nebude ani evropský jazz, sousední Rakousko vyšle kromě výtečného smyčcového kvarteta Radio String Quartet Vienna i klavíristu Waltera Fischbachera, Maďarsko zase etno-jazzovou sestavu Djabe. Svoji virtuozitu předvede italský houslista Luca Ciarla a už vzpomínaný španělský kytarista Albert Vila.

JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsessions. Pokračovat budou i workshopy špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nově vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku jedenáctém.

Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na webu festivalu. Informace ke koncertu Pata Methenyho naleznete na jeho webových stránkách.

JAZZFESTBRNO 2012, 11. – 26. 4. - Kompletní program:

10.4.    Festivalová předehra (Janáčkova akademie múzických umění, Hudební fakulta)
Koncert posluchačů katedry jazzové interpretace JAMU (CZ/SK)
Druhým rokem fungující katedra jazzové interpretace se chlubí nejen vynikajícím pedagogickým sborem v čele s Davidem Dorůžkou, Matúšem Jakabčicem či Jurajem Bartošem, ale především talentovanými studenty.
http://www.jamu.cz/

11.4.    (klub Alterna)
Phishbacher NY3 (AUT/USA)
Nejnovější fusion projekt rakouského pianisty žijícího v New Yorku.
Muff (CZ)
Muff nabízí osobitý zvuk a originální kompozice na pomezí jazzu, rocku a elektroniky, se silným emočním nábojem a velikým dynamickým rozpětím, okořeněná samply, psychedelickými plochami a hudebním vtipem.

13.4.    (klub Alterna)
Matej Benko Quintet (CZ/SK)
Kvinteto talentovaného skladatele, jehož repertoár je postaven na poutavých kompozicích lídra a vynikajících instrumentálních výkonech jeho spoluhráčů.
Luca Ciarla Quartet
(ITA)
Špičkový houslista reprezentuje současný jazz, jak se hraje v Itálii, evropské zemi jazzu zaslíbené.

14.4.    (Semilasso)
Jiří Levíček Trio (CZ/USA)
Brněnský rodák dlouhodobě žijící v USA přiváží své trio s nepřekonatelnou rytmikou Francois Moutin a Ross Pederson.
Jiří Stivín a Mojmír Bártek slaví 70. Host: Didrik Ingvaldsen (CZ/NOR)
Ztělesnění českého jazzu, hráč na tradiční i nejroztodivnější dechové nástroje Jiří Stivín, oslaví svoje sedmdesátiny právě na JazzFestu. Stejné jubileum slaví i brněnský trombonista Mojmír Bártek. Hlavním hudebním gratulantem buide norský trumpetista Didrik Ingvaldsen.

15.4.    (Divadlo Husa na provázku)
Alex Sipiagin Quartet featuring Boris Kozlov (RUS/USA)
Tradiční ruská série pokračuje setkáním dvou nejvýraznějších instrumentalistů pocházejících z Ruska a nyní trvale žijících v USA.

16.4.(Semilasso)
Marta Töpferová (CZ/USA)
Poutavá a oduševnělá hudba Marty Töpferové asi nepotřebuje komentáře, stačí jí soustředěný posluchač.
Brian Blade: music from MAMA ROSA (USA)
Brian Blade je nejen nejvyhledávanější jazzový bubeník dneška, ale i invenční skladatel, originální kytarista a skvělý zpěvák. Jeho nový nadžánrový projekt odhaluje právě jeho vokální a kompoziční tvář. Premiéra v Česku proběhne právě na JazzFestu.

18.4.(Semilasso)
Libor Šmoldas Quartet a Bobby Watson (USA)
Liborovy aktivity na poli jazzu jsou vždy lemovány úctou k tradici a pozitivní energií. K nejnovějšímu projektu si přizval saxofonovou legendu Bobbyho Watsona.
Vijay Iyer Trio (USA)
Současný fenomén moderního kreativního piana. Rytmický experimentátor a konceptualista je budoucností světového jazzu.

19.4.(Semilasso)
Milan Svoboda Quartet (CZ)
Stálice domácí scény poprvé na JazzFestu v kvartetním obsazení.
Djabe (HUN)
Nejzajímavější a doma mimořádně populární maďarská kapela na pomezí jazzrockové fusion a world music poprvé v ČR.

20.4.(Semilasso)
Albert Vila Quartet featuring Cyrille Oswald (ESP/CZ/NED)
Společný projekt vynikajícího španělského kytaristy, holandského saxofonisty a nejtalentovanějších zástupců nastupující generace zdejších jazzmanů.
Jonathan Kreisberg Quartet (USA/GB)
Jeden z nejvýraznějších současných jazzových kytaristů a skladatelů s autorským projektem. Na saxofon fenomenální Will Vinson.

23.4.(Besední dům)
Tigran Hamasyan Solo (ARM)
Arménský pianista čerpá z jazzu, hip hopu i arménského folklóru a vytváří poutavý koktejl z přísad z celého světa. Hamasyan je vítězem prestižní soutěže Thelonia Monka a dlouhodobě spolupracuje se špičkou amerického jazzu. Do ČR přijíždí poprvé.
Radio String Quartet Vienna (AUT)
Mezinárodní smyčcové kvarteto se sídlem ve Vídni si každoročně bere na mušku vynikajícího jazzového skladatele, letos je to Joe Zawinul. Jejich první vystoupení na JAZZFESTBRNO 2008 (a zároveň v ČR) s repertoárem z pera Johna McLaughlina bylo v pravdě nezapomenutelné.

25.4.(Semilasso)
Inner Spaces featuring David Dorůžka (CZ/PL)
Trumpetistka Štěpánka Balcarová píše krásnou hudbu a na svět jí pomáhají spoluhráči z celé Evropy. Kapela slibuje nesporný potenciál do budoucna.
Donny McCaslin Group (USA)
Člen orchestru Marie Schneider Donny McCaslin je jazzový chameleon a dokáže splynout s jakýmkoliv stylem. Do Brna přiváží svůj fusion projekt Perpetual Motion.

26.4.    (Bobycentrum)
Avishai Cohen - Seven Seas (IL)
Pokud má jazz v současnosti nějaké superstar, rozhodně mezi ně patří izraelský basista, zpěvák a skladatel Avishai Cohen. Nejnovější alba rozvíjí nejen pěveckou část jeho muzikantské osobnosti.

28.6.    Ozvěny JazzFestu (Bobycentrum)
Pat Metheny Unity Band (USA) with Chris Potter, Ben Williams & Antonio Sanchez
Osmnáctinásobný nositel ceny Grammy a stěžejní jazzový tvůrce posledních čtyř dekád vyráží na turné s novým kvartetem, do nějž přizval fantastické instrumentalisty. Na saxofon Chris Potter, na kontrabas Ben Williams, na bicí nástroje Antonio Sanchez.

Změny vyhrazeny

Předprodej vstupenek: Vstupenky je možno zakoupit v běžných předprodejích, v prodejní síti Ticketstream nebo v předprodeji Filharmonie Brno.

foto - Avishai Cohen (press)