Novinky

Jaywalker, No side, Clou, 18.2., Rock Café

Musím se přiznat, že jsem byl dost zvědav, jací lidé na tenhle koncert dorazí, zvláště po tom, co se Clou prohnali sobotní Nocí s Andělěm. A skutečně, typickému navštěvníkovi koncertů se vyjevila poměrně zajímava sestava typů. Jenže mnoho z nich přišlo jen na hvězdy večera a ke své škodě nechaly první dvě kapely bez povšimnutí.

Zábavu rozjížděli nejmladší zástupci vždy silné HC/punkové strakonické scény - Jaywalker. Ti se netají svým melodicko punkovým směřováním - ostatně stačí nahlédnout na jejich webu do odkazové sekce a máte jasno - Jaybreaker, Leather face či Jets to Brazil... I přes handicap první kapely hráli naplno a zaujali chytrými a svižnými písničkami, třebaže byly jejich možnosti omezeny jen jedním, nadto zpívajícím kytaristou (mimojiné obsluhuje tlusté struny ve Stepson). Přidejte přesvědčivý pódiový výkon, přidejte vlastní radost sledovat, jak někoho baví hrát a dostanete hodně sympatický výkon. Mám pocit, že Landmine Spring roste slušná konkurence.

Mnohem horší dojem zanechali po pekelně dlouhé přestavbě a zvukové zkoušce říčanští No side. Jejich zbytečně komplikovaný, těžkopádný (crossover??) punkrock si kladl za cíl bavit - paradoxně tato vykalkulovaná snaha vedla k opačnému výsledku. Jejich vystoupení bylo protkané řadou póz a křečí a i když ve výsledku rozhodně ne úplně špatné, dávat body jen za energii a za to, že zpívají v češtině nehodlám.

Teprve při prvních tónech Clou se sál pořádně zaplnil. Podle prvního dojmu je to proti poslechu singlu docela mazec - zejména díky dobrému bubeníkovi, hrajícímu s ohromným přehledem. Především vyhranost a pódiovou přesvědčivost jim rozhodně upřít nelze, zbytek dokonaly chytlavé melodie přibroušené ostřím kytar. Horší už je to s texty (zvláště ten v čestině dal špatným angličtinářům jasně najevo, o čem je tady řeč) a proslovy mezi písněmi - jeden ze zavěrečných výroků tady radši neotisknu - myslím, že (nejen) v nové rockpopařské rubrice Opsáno & Slyšeno by se jej rádi chytili.

Vlastní hodnocení vyměním za úvahu nad větou, kterou jsem na adresu Clou nejednou zaslechl - "jsou to sračky". Dost indicií nasvědčujte tomu, že míří do mainstreamu (alespoň hudebně), což jim asi nemálo fandů muziky odpustí, zvláště když se etablují z kapel hardcoreové scény (Stepson, Amity, Flowshot). Pokud je to ale jejich upřimný cíl a já věřím, že ano, je to myslím v pořádku - ostatně mám pocit, že se jako (power) pop všude uvádějí a kdo ho nerad, tak ať to prostě neposlouchá. Domácí mainstream stojí, jak všichni vědí, za pěkné kulové a pokud Clou vytlačí někoho z kola ven, bude to jenom dobře. A ať už vznikli na základě nabídky a poptávky nebo ne, vznikli sami od sebe a ne jako umělý produkt velké firmy.

Mám pocit, že oni sami mají dost jasno, co chtějí dělat a kdo je pozorný, najde u nich dost ironie k sobě, k vlastní muzice a také k lidem, kteří na ni chodí. Slyšel jsem singl, viděl jsem koncert a mam o nich jasno - nemám potřebu je vyhledávat, ale neuráží mě a ikdyž popovou scénu nesleduju, troufám si tvrdit, že tahkle přesvědčivou (hlavně koncertně) kapelu v ní nenajdete. Vlastní obrázek a názor si udělejte sami. Howgh.

Podívejte se na weby:
www.clou.czechcore.cz
http://www.noside.cz/
http://listen.to/jaywalker