Novinky

Enter Shikari - A Flash Flood Of Colour

Tři roky stará deska Enter Shikari Common Dreads byla určitým příslibem. Navazovala na debut Take to the Skies, na kterém si britská čtyřka vyzkoušela jaké to je proniknout z virtuálního světa Myspace do velkého světa úspěšných hudebních kapel. Common Dreads pak naznačila směr, jakým se Enter Shikari chtějí vydat – vyváženou kombinující agresivní elektroniky, rocku a angažovaných textů.

A zatímco druhá deska byla jakýmsi startovním můstkem, na A Flash Flood of Colour se kapela projevuje naplno. Zatímco na Common Dreads Roughton Reynolds a spol. tvrdili a prstíčkem hrabali, že se světem může být něco v nepořádku a je třeba to změnit, na A Flash Flood of Colour o tři roky později v každé sekundě tracklistu dávají jasně najevo, že se světem je opravdu něco špatně a změny je třeba víc, než kdy dřív. A protože vládnoucí vrstvy ani po třech letech svůj přístup ke světu nezměnily, je potřeba, aby se kormidla chytil obyčejný lid aneb jak zpěvák prozrazuje v úvodní System... „so this an exciting time, to be alive, our generation's gotta fight, to survive, it's in your hands now, there's no time, our future,..“.

Enter Shikari proti světu

Ještě větší důraz na angažovanost ostatně naznačily již dva singly Destabilize a Quelle Suprise, které desku předcházely, ale nakonec se dostaly jen do bonusové edice. A Flash Flood of Colour pak přichází se skladbami, které varují přes rozpadem celého světa (...Meltdown), globálním oteplováním a nadcházející bitvou o nerostné bohatství (Arguing With Thermometers), válečnou mašinérii (Stalemate) sílou přírody (Hello Tyrannosaurus, Meet Tyrannicide), mluví o novém začátku (Gandhi Mate, Gandhi) a nebo se podbízejí pozitivní vsuvkou jako v Pack of Thieves „...don't be fooled into thinking that a small group of friends, cannot change the world.“

Zpěvák a textař Roughton Reynolds se tak vyšvihnul do pozice jednoho z nejvýraznějších hlasu své generace. Možná to zní směšně vzhledem k tomu, že se bavíme o někom, koho třicítka teprvé čeká, Enter Shikari ale už několik let dokazují, že je nebaví psát texty o nešťastných láskách nebo osobní nespravedlnosti jako v případě některých pseudoveganských kolegů. Pozornost raději přesouvají na mnohem důležitější věci a to nejen ty, které se v současnosti ději, ale také ty, které budou pravděpodobně v budoucnosti následovat. Svět je jejich očima čitelný jako kniha.

Samply, smyčce a piano

A s posunem slovním jde ruku v ruce také posun hudební. ES zapracovali na aranžích a ve skladbách tak figuruje mnohem větší paleta zvuků. V System... se tak na úvodní sampl ihned vážou smyčce nebo piano, které zůstávají až do následující ...Meltdown. Agresivní Sssnakepit naopak se samply pracuje minimálně a dává vyniknout klasické trojkombinaci bicí – kytary –zpěv, Arguing With Thermometers oba prvky spojuje do vyvážené roviny, Hello Tyrannosaurus, Meet Tyrannicide přechází z extrému do extrému – z post-hardcoru do klasického metalu, z něj zase až do dub-stepově velkolepých samplů.

Na A Flash Flood of Colour chybí jednoduchá a agresivní vypalovačka, která by svou brutální přímočarostí podobně jako Zzzonked z Common Dreads vystřelila posluchače až na Měsíc. Sssnakepit ji sice významně dýchá na paty, ale nevytváří tak hluboký zářez. Zzzonked by však na druhou stranu mohly na desce nahradit balady, které se Enter Shikari nebojí vygradovat až do velkého finále. A je jedno, jak vysoko se jednotlivé vrcholy nacházejí. Stalemate tak podobně jako Gap In The Fence začíná jen zvukem strun akustické kytary a Rouovým hlasem, aby přes symbiózu kytarového riffu a samplů opět utichla do zpěvu a klavírního závěru. Constellations zase rozeznívá kombinaci smyčců, kytarového riffu, ambientního samplu a bicích do takové míry, až jakoby vypadla z některé z raných desek Coldplay. Vůbec nejpovedenější baladou a možná skladbou obecně na celé desce je však Pack Of Thieves, ve které Enter Shikari rozehrávají skutečné hudební orgie – přes počáteční ambient, středovou agresivitu až po skoro hymnický konec.

Jsou Enter Shikari konečně na vrcholu? 

A Flash Flood of Colour přisuzuje Enter Shikari status opravdových hvězd, tedy pokud jím už dávno neoplývali. Desce chybí místy opravdu jen čistá agrese, ve všem ostatním se jinak kapela posunula o kus dál. Textově se jim daří držet jednoho širokého nosného tématu, které hudebně oblékají do zářivého oblečku. A sebevědomí jim očividně nechybí.

Třetí desku britských rebelů byste tak neměli propásnout, protože je jedním slovem vynikající - osvěta nikdy nebyla tak zábavná. Nezbývá než s napětím všech smyslů čekat, zda-li Enter Shikari svým přístupem konečně dobyjí celý svět a přesunou se na velká pódia nebo to bude ještě nějakou dobu trvat. Budoucnost je totiž těmhle pětadvacetiletým mladíkům nakloněna tak, jako možná z branže nikomu dalšímu.

Enter Shikari - A Flash Flood of Colour
11 skladeb
Label - Ambush Reality (UK) / Hopeless Records (US)