Novinky

Bratři Karamazovi - Slunovrat

Bratři Karamazovi, kapela z Českého Krumlova patří ideově a pocitově do party následovníků českého undergroundu. Hudebně ovšem nikdy nepůsobili stádně, dogmaticky či rigidně. Karamazovi si našli svou vlastní cestu bez bojácného ohlížení se přes rameno. Vedle písničkářského rocku si tak na Slunovrat našel cestu folk, blues a dokonce bluegrass a – světe drž se - cover Depeche Mode.

Výkop obstarává temný valivý hardrock. Tanec v černém domě, ale není skladba, podle které byste měli poměřovat celé album. Slunovrat je ve skutečnosti velmi rozmanitá nahrávka, ať už co se týče žánrů, aranžmá i pocitů z něj plynoucích. Tomu, kdo slyší Karamazovi prvně, bude chvíli trvat, než uvykne neškolenému naturálnímu vokálu frontmana Kůči, ale civilní projev není na škodu. Vedle klasického rockového obsazení se na Slunovratu prosazují invenční klávesy Petra Kučery a jako host se objevuje Kamil „Kábul“ Talíř s didgeridoo a především vokalistka Jitka Charvátová, která před lety stála po boku Mejly Hlavsy a bří Vozáryových v temně popových Fiction.

Překvapením je zařazení skladby Personal Jesus od Depeche Mode, zde pod názvem Strom. Prvních pár taktů jsem se domníval, že to je jen vykradený riff, ale brzy mi došlo, že tohle je předělávka. Dost nečekaná, ale vůbec ne špatná, navíc s vlastním textem. Na originál, potažmo verzi Johnnyho Cashe sice nedosáhne, ale už jen ten moment překvapení za to stojí. Pro další předělávku Karamazovi sáhli do repertoáru Toma Waitse, který se přece jen na první dojem jeví jako persóna bližší naturelu Karamazovců.

Přiznám se, že jsem Bratry Karamazovi léta ignoroval a míjel. Teď vidím, že to byla chyba. Novinka Slunovrat jistě není bez chybičky, ale skrývá velký potenciál nejen v samotné hudbě, instrumentálních výkonech, ale i v pozoruhodných textech. Zpětně si se zájmem poslechnu i starší nahrávky skupiny.

Bratři Karamazovi - Slunovrat
13 skladeb / 39 minut
Vydavatel: www.guerilla.cz

70%