Novinky

Levity – Afternoon Delights

S Levity jsem se seznámila na prosincovém koncertě ve Varšavě. Předchází je pověst extraordinárních, těžko stravitelných hráčů s brilantními nápady. Dvojalbum Chopin Schuffle (2010) s hostujícím legendárním trumpetistou Toshinori Kondo představuje poměrně nelítostnou, ale také zcela invenční dekonstrukci Chopinových preludií, takže nový materiál lákal.

Jacek Kita u kláves, Piotr Domagalski na basy a Jerzy Rogiewicz za bicími se vyrovnají úkazu z čelní strany frontmanova trička, dvěma pářícím se nosorožcům na konci duhy. Kolem jazzové osy uspořádávají bez bázně a hany post-rock, noise, jungle i lidové motivy. Jsou to delikventi se zálibou pro rozměrné experimentální kulisy a vyžadují ohromnou koncentraci a péči. Klidnější začátek alba – skladby Clap Your Hands, Pikku Myy a Tak s mnohostí linek a „cimbálovými“, baladickými klávesami - je až meditativně hluboký a o blížících se eskapádách moc neprozrazuje. Od skladby Little Symphony No.2 je ale deska opravdu rozbíhavá a nadto strojena podle zatraceně nestandartního klíče.

Poslech jitří proměnami

Všechno na desce plyne v jakémsi improvizačním jam sledu: nejednotná La Vitesse přechází od elektronického, expresivního jazzu k jiskřivému klavírnímu partu a navazující I je jemná jak první sněhové vločky. Některé morfózy nemají ani úvodník, ani vysvětlivky – třeba primárně prudká, basová Przygoda w garażu. Bubeník mlátí do bicích rumba koulemi, tibetskými miskami a na kotle si vrství, co najde, basák se dramaticky roztahuje a uprostřed zaznívají nečekané výseky folklórního nádechu. Buď se dá říci, že jsou to blázni, nebo lépe, že mají vizionářskou, múzickou ideu a selhávající brzdný systém. A k tomu přitažlivého bubeníka s trochu netypickým držením, ale radikálním cítěním. Na albu ční třeba v Over The Rainbow nebo disharmonické Slightly Different Otherness, která by mohla být chápana za manifestní kus. Pro klavírní preludium poslouchejte Wrzesień (v překladu měsíc Září), kde je v pozadí slyšet spousta náhodných a neurčitých zvuků, tedy výsledek nahrávací strategie. Ve studiu byli 4 dny a jeli na první dobrou - bez dohrávek či sekundárních úprav. Může to být průvodním jevem jejich hudebního neklidu - neklidu, který sice ruší kultivovanost, ale vzbuzuje upřímný a dlouhotrvající údiv.

Koncertní zkušenost

Onen údiv vydrží po celou hrací dobu alba, stejně jako vydržel na koncertě - vyprovokovali devadesát minut čistého intelektuálně-hudebního rauše s korunovali ho nečekaně sladkým překvapením: na rozloučenou přizvali hosta z Ukrajiny a podle staropolského zvyku jej po skončení koncertu probodli, naporcovali a nechali kolovat... Host to nepřežil, ale posluchači ano. Je třeba se nebát a levitovat!

Levity - Afternoon Delights (2011)
LADO ABC
12 tracks
(95%)