Novinky

Nový videoklip: Arcade Fire – Sprawl II (Mountains Beyond Mountains)

Skladbu Sprawl II inspirovala kniha Mountains Beyond Mountains od držitele Pulitzerovy ceny Tracyho Kiddera. V ní Kidder popisuje životní příběh známého antropologa a doktora Paula Farmera, který se nezastavil před žádný životem nadělený problém.

O videoklip se postaral režisér Vincent Morisset (v minulosti spolupracující nejen s Arcade Fire, ale například také se Sigur Rós), který jej natočil ve dvou verzích. První verze je vytvořena většinou pomocí statické kamery, před kterou zpívá a tančí Régine Chassagne, aby jí v prostřizích nahradily záběry na komparsisty podobné zombiím s nezřetelnými obličeji, nebo naopak s nasazenými obrovskými hlavami. I přes statickou scénu vás však video nenechá v klidu a alespoň minimální tanečním pohybům se v chytlavém rytmu neubráníte.

A přesně tento moment Vincent Morisset očekával. Na nejvyšších místech v jeho portfoliu totiž stojí interaktivní videa. Morisset v minulosti rozpohyboval skladbu Neon Bible ze stejnojmenného peředchozího alba Arcade Fire, teď se pustil také do Sprawl II. Zatímco Neon Bible nabídl spíše legrácky pro oživení skladby, ve Sprawl II se můžete seriózně zapotit. Základem je podívat se sem a mít zapnutou webkameru. Web nabídne obě verze videa, a pokud zvolíte tu interaktivní, pak se video bude hýbat podle toho, jak budete před kamerou tancovat. Funguje zde také interakce z myší, ale ta se sama od sebe neroztančí.

Nezbývá než dodat, že v rámci třetího alba kapely - The Suburbs - nejde o jedinou interaktivní podívanou. Arcade Fire loni ve spolupráci s Googlem představili webovou stránku připomínající slavný prohlížeč. Úkolem uživatele bylo napsat do kolonky jméno rodného města, jehož Google Street View záběry se propojily s videoklipem ke skladbě We Used To Wait.

Arcade Fire - Sprawl II (Mountains Beyond Mountains)
Album: The Suburbs (2010, Merge, Mercury)
Délka: 5:41
Režisér: Vincet Morriset
Datum vydání singlu: 13. prosince 2011