Novinky

Kittchen - Menu

Je to už nějaký čas, kdy se na internetu z ničeho nic objevila nenápadná a nekonvenční nahrávka Menu z pera tajuplného hudebníka, vystupujícího pod pseudonymem Kittchen. Tehdy ji však zaznamenali jen ti největší hudební fajnšmekři a badatelé a až s postupem času se deska, jež na svět přišla ryze nezávislým a DIY způsobem, začala dostávat do povědomí a uší dalších posluchačů. Přesto je však Menu stále relativně přehlíženým počinem a to je škoda. Menu si totiž větší pozornost zaslouží.

Kittchenovi stačilo k nahrání desky opravdu málo. Jedna nemoc, jedna rozladěná kytara, jeden mikrofon jeho Macu a halda kuchyňského náčiní, které mnohdy sotva užijete při procesu vaření, natož pak při vytváření hudebních aranží. Výsledkem je tak akorát experimentální a dovádivá lo-fi zpověď jednoho rozervaného romantika, jehož doposud neodhalená kuchařská maska dodává jeho počínání jakýsi punc záhadnosti a přitažlivosti zároveň. Kittchen si na svém třinácti položkovém Menu pohrává s ruchy, hluky a šramoty kuchyňského světa; na nelibozvučných melodiích kulinářských pomůcek vytváří záměrně nedokonalý a nečistý zvuk plný ševelní a všedního lomozícího bordelu. Když pak v některých písních z důvodů svého nachlazení začne hlasitě kašlat a přeruší hraní, dokud se pořádně nevykucká, jenom tím posílí pocit autenticity, neformálnosti a domáckosti, kterou celé album hlasitě dýchá. Skoro jako byste s Kittchenem seděli u jednoho jídelního stolu a on dělal soukromý koncert jen a jen pro vás.

Neodpáratelnou součástí Menu jsou i přirozeně dekadentní texty. Odráží se v nich vzpomínky na nevinné dětství a nešťastné lásky, ale taky zasmušilé myšlenky o malichernosti a nicotnosti lidského života či vyrovnávání se se strachem z neustále omílané hrozby apokalypsy. Zkrátka všechno to, co trápí každou romanticky založenou duši.

Familiárnost celé této povedené hudební mystifikace navíc dokreslují jednak „na koleni“ natočené videoklipy, pyšnící se tu švankmajerovskou poetikou, tu dětskou rozverností, jednak oficiální Kittchenův web, kde má návštěvník možnost brouzdat zpěvákovým deníkem či interaktivně komunikovat skrz vzkazy. Kittchenova anonymnost navíc mnoho detektivněji založených jedinců nutí k honbě za dešifrováním jeho pravé totožnosti. Zatím je jejich hledání veskrze neúspěšné, i když jisté indicie odkazují k členovi kapely s abnormálně rozměrnou peckovicí v názvu. Jsou na správné stopě?

Kittchen – Menu
13 skladeb / minut
Self-released
80 %