Novinky

Nový videoklip: Patrick Wolf - Together

Diskotékový rytmus a barokní housle by zvládnul dát dohromady málokdo. Patrick Wolf dokazuje, že to ale jde. Jako se jeho píseň jmenuje „společně“, je v téhle skladbě spolu staré a nové a ve videoklipu taky. Electro, které navázalo na osmdesátá léta, se tady nesnaží prvoplánově zabavit a za taneční se dá sotva považovat. Na pozadí skladby je cítit neustále a jde tak s trendem populární hudby, který trvá už delší dobu – totiž co nejvíc electronických zvuků. Ale Wolf přidává klasické nástroje, které tak v kontrastu se syntetickým popem vyzní naplno, určitě víc, než kdyby hrály samy. Oproti předchozím skladbám z alba je Together skoro kosmická, jen nasednout na sputnik a zmizet ve sci-fi z dávné budoucnosti.

Jestliže v samotné hudbě kontrastují dvě odlišné věci, video nemůže zůstat pozadu. Režisér Mattias Erik Johansson se zaměřil na dvě dominantní prostředí našeho života – město a přírodu. Záběry na mrakodrapy a noční město, které má až komiksový náboj, střídají pohledy na zasněžené vrcholy hor. Podobně tomu bylo ve videu k singlu The City, kde se mrakodrapy střídaly s idylickou pláží a Patrick Wolf sliboval, že město jeho lásku nezničí. I ve zbylých dvou videích z Lupercaliy je jasně vidět rozpor mezi civilizací a přírodou (The Falcons nebo House – tam se dům změní prakticky v džungli).

Video využívá jednoduché ale efektní techniky – zrcadlově převráceného obrazu, který dokáže z obyčejného záběru udělat dokonale psychedelický, zvlášť když se použije protichůdná růžová s modrou. Podobnou barevnost jsme mohli vidět ve videu Invisible Light od Scissor Sisters, které se tak stalo až surrealistickým dílem. Černobílým záběrům zase nechybí elegance a vznešenost, která dokonale koresponduje s refrénem skladby.

Videoklip nevynechal ani hravost a odlehčení, vždyť Patrick Wolf ve videu vypadá, jako by zrovna vyraboval přírodovědný kabinet. Použití retro mikrofonu tady není klišé, které by apelovalo na staromilce. Ten mikrofon se tam jednoduše hodil. Video předvedlo, že nesourodé prvky mohou vyústit v harmonii a ne jen v přemrštěný kýč.

 

Patrick Wolf - Together
Album: Lupercalia (2011), EP Brumalia (2011)
Délka: 4:48
Režisér: Mattias Erik Johansson