Novinky

Monta at Odds – Unsuspecting (reedice)

Kansaští sourozenci Dedric a Delaney Moore jsou i po letech na scéně stále  mimo hlavní třídu, patří ale k těm lahůdkám, které když objevíte, uchováte si je. Od roku 2005 stihli vydat 4 desky. Jejich hudební východisko se nikterak dramaticky nevyvíjí, pouze chytá odlesk míst a časů, v kterých přebývá. Veškerý materiál je lemovaný zádumčivou elektronikou – jsou měňaví, chvílemi rozostření a kompaktnost udržuje tušené tempo. Neodmítají depresi – stmívavý trip-hopový opar má většina jejich práce - také se v ní ale neutápí. A když zrovna jedou v pozitivním dubovém rozmaru, dopřejí svému chill outu růžovou i obláčky:

Podívejte se na videoklip k Dissapointed:

Většina jejich skladeb si říká o remixy. Na nové Unsuspecting se jich vešlo hned pět, z toho 4 patří rafinované Dissapointed. Stojí za nimi Carter Monroe, Rogg Agent, Solus a DF Tram. Uhrančivá On The Fly pak vznikla během nahrávací session.

Jejich mihotající elektronika nemá ohraničení. Hodí se k polospánku, kdy se realita kříží se snovými skvrnami. Snění jejich hudba opravdu nebrání. Co víc, Unsuspecting lze radostně označit za prostornou desku, kam se pohodlně vejde, co si přimyslíte. Netlačí na to – vkládané emoce, zvuky, hlasy a fragmenty příběhů nejsou určením, ale nabídkou. Navíc volí chytré postupy – nekonečnou repeticí jediného slova dokážou v kontextu navodit mnoho jeho významů. Nebo upozadí významy cizojazyčných slov a dají vyniknout tónu. Možná je tahle deska jen jakýmsi neurčitým chumlem rozestřených vzpomínek. Prozrazovaná vzdušná pouť průběžně s autentickými mluvenými sekvencemi, kde se lze zadržet a lokalizovat – bratři skutečně natáčeli všude po světě. A Unsuspecting proto docela překvapuje: Discard je takřka pohupovacím dubstepem, Message from Istanbul rozjímavá míšenka s kytarou a saxofonem, v Between America zase šplouchá moře a mezi havajským drkáním znějí arabské modlitby... Moře je slyšet i v Make the Most Of It, která není zdaleka jediná bez děje, přesto s poselstvím.

Bilanci a pohledům zpět se v běhu 14 skladeb ubráníte jen těžko. Slwpoki nutkavě evokuje míjející krajinu za okny, běh času a cesty, A Little Better barvy nebes, co jich známe... S každou skladbou otevíráte místo, jiný rytmus, jiné dění. Vše drží pohromadě snad jen jednotná vize o shodě světa v lidech. Což, samozřejmě, může znít jako klišé, ale kde vyhlíží Mooreovi na první dojem prostoduše, je potřeba posečkat – ujít s nimi kus cesty a pečlivě to rozvážit. Monta At Odds hledají především receptivní posluchače.

Zaslouží uznání a zařadit k tvůrcům silné atmosféry (Cinematic Orchestra, Tape, Air, Jaga Jazzist …) Konečně nominaci na stabilní položku v setlistu  získali Monta at Odds za dostatečný nadhled a reálný kus práce.

Monta at Odds - Unsuspecting (2011)
19 tracks
Label: Upstairs Recordings