Novinky

Zveme do kina: Milovaní, muzikál s úžasnou hudbou

Ještě než snímek zahájil letošní ročník Festivalu francouzského filmu, někdo tvrdil, že se film jmenuje Milovaní a někdo, že Milování. Oba názvy by seděly. Pro režiséra Christophea Honorého a hudebníka Alexe Beaupaina je to druhý muzikálový projekt. První společný film se jmenoval Les Chansons d'amour (český název Písně o lásce zavání harlekýnkami, i když realita je docela jiná) a dostal se do výběru Zlaté palmy. V Milovaných (jak se film doopravdy jmenuje) je oproti Písním o lásce víc milování a míň dramatu, ale i tak film drží laťku hodně vysoko a nabízí písně z nichž je cítit chanson, electro, pop i soul zlatých šedesátých. 

Kritika o Honorém mluví jako o pokračovateli nové vlny. Hravost s jakou Honoré vypráví svoje příběhy (je navíc spisovatelem i scénáristou) stojí v protikladu se závažností témat, jakým se věnuje. Dominantní je u něj smrt způsobená jedinou chybou nebo náhodou. Nechává své postavy vypořádávat se s ranami osudu tak, že jeden problém spouští druhý. A přitom snímek Milovaní začíná milou scénou z obchodu s botami, kde v pozadí hraje francouzská verze i v Česku známé písně Boty proti lásce. Honoré vytvořil mix mezi tragickým příběhem, komedií a muzikálem. Není to ale tragikomedie, na jaké jsme z české produkce zvyklí. Tady jde o hodně, přinejmenším o život.

Příběh dvou generací, zastoupených matkou Madeleine (mladší Ludivine Sagnier/ starší Catherine Deneuve) a její dcerou Verou (Chiara Mastroianni) začíná v šedesátých letech a končí v nedávné minulosti. Zajimavý je pohled Francouzů na rok 1968 v Československu, kde tou dobou Madeleine a Vera žijí s otcem, českým lékařem, Jaromilem (neboli Žaromilem). Roli staršího Jaromila si zahrál Miloš Forman a ve snímku se objevilo i několik českých herců (například Pavel Liška); neodolatelná je zase čeština herců francouzských. Film se věnuje problematice AIDS a důležitým momentem je i 11. září 2001. Vnější okolnosti ovlivňují intimní život všech postav. Jejich různorodé vztahy začínají u nezávazné nevěry a končí posedlostí jednoho druhým. Osud fackuje postavy jak v Paříži, tak v Praze, Londýně a nekonec v Montrealu. Všichni hledají štěstí. Pojem štěstí film ale relativizuje, co je štěstí a co už štěstí v neštěstí?

Jeden z mála romantických filmů, který dokáže říct "I don't love you" a myslet to vážně.

Les Bien-Aimés
režie: Christophe Honoré
hudba: Alex Beaupain
distribuce ČR: Aerofilms
v kinech od: 1. 12. 2011

 

Text: Matouš Hartman